Jak ztrhnout fólie z oken

Neděle, 4. Březen 2012, rubrika Auta a motorismus

Před pár lety jsem koupil auto. Ojeté. Původní majitel, vedle dalších několika “vylepšení”, nalepil na okna tmavé fólie, včetně předních dveří, kde neměly co dělat. A ani se neobtěžoval zfalšovat nálepku s atestem, což se tenkrát běžně dělalo. Nelíbilo se mi to a nelíbila se mi ani ta ostatní “vylepšení”, ale auto tenkrát bylo za slušnou cenu, tak jsem ho koupil s tím že fólie oloupu a co s těmi ostatními vylepšeními (závodnické víčko nádrže atd.), to se uvidí časem.

Hned první den se mi do toho loupání nechtělo, tak jsem s tím pár dní jezdil, a věřte nebo ne, ono se mi to nějak zalíbilo. Proti sluníčku fungovaly fakt perfektně a měl jsem pocit že je uvnitř tak nějak víc útulno, když na mě není vidět z venku. Takže se mi do toho ztrhávání chtělo čím dál méně, odložil jsem to na podzim, až skončí vedra, jenže během léta už jsem si na to tak zvykl že jsem to pak odložil na neurčito. Přesto ještě dost dlouho trvalo, že když jsem viděl u silnice četníky, tak mě polilo horko a rychle jsem stahoval okna. Ale i na to si člověk zvykne. Ale člověk si zvykne na všechno, časem jsem to pustil z hlavy.

Ale protože v jádru jsem pořád typ člověka, který nemá rád nebezpečí nepříjemného překvapení, a protože v poslední době se prudce zvýšilo riziko, že by pan policista při silniční kontrole měl s mými fóliemi problém, rozhodl jsem se takovému překvápku raději předejít a po letech jsem oprášil myšlenku na odstranění fólií z předních dveří. Snažil jsem se na internetu najít nějaké zkušenosti těch, kteří to už podstoupili, ale žádný krok-za-krokem návod jsem nenašel.

Takže pro ty další na řadě, tady je postup, jak jsem se fólií zbavil já:

 • Nechal jsem auto trochu ohřát v nevytopené garáži, kde bylo je asi +7° (čili skoro stejně jako venku).
 • Stáhl jsem okno o pár centimetrů, tak aby se ukázala horní hrana, ale zároveň aby se ho zbytečně moc neschovalo ve dveřích.
 • Na horní hraně okna jsem fólii nařízl nožíkem.
 • Nožíkem a nehtem jsem odtrhl dva nově vzniklé růžky od skla, tak, abych je mohl chytit prsty.
 • Vzal jsem fén a chvíli jsem na sklo foukal, až se na sklu skoro nedala udržet ruka, předpokládal jsem, že když bude fólie zmrzlá, zůstane lepidlo “přimrzlé” na skle, ale když se nahřeje, zůstane lepidlo na fólii - přibližně tak jak to funguje u dálničních známek.
 • Pak už jsem vzal vytvořené růžky a fólii serval. Na pár místech se mi roztrhla, takže jsem musel i uprostřed skla znovu nožíkem udělat uchopitelné růžky, ale nebyl to problém.
 • Vysunul jsem sklo úplně nahoru, aby se fólie neschovávala ve dveřích. Stejně se schovávala. Naštěstí byla dost pevná, takže když už jsem ji měl odtrhnutou, mohl jsem mezi ni a sklo zajet nožíkem, a zajel jsem jím i dolů do dveří, takže tam jsem fólii více-méně odřízl, jinak bych ji asi utrhl a zůstala by tam. Takhle odříznutá fólie šla pak normálně vytáhnout, překvapilo mě že i při úplně zavřeném okně zasahovala asi 5cm do dveří.
 • Zjistil jsem, že nahoře uprostřed, tam kde jsem s trháním začínal, a kde byla fólie nejvíc nahřátá fénem, tam zůstalo na skle toho lepidla nejvíc. Dole a kolem rámu, kde jsem to nahřívání už odflákl, tam zůstalo lepidla daleko méně. Takže u okna na druhé straně už jsem se na nahřívání vykašlal, opět jsem fólii nařízl a natrhl a ztrhl, bez jakéhokoliv nahřívání. A dopadlo to zhruba stejně nebo o něco málo lépe než první, nahřívané, okno.

A to je všechno milé děti, zazvonil zvonec a pohádky je konec. No vlastně ještě není. Ještě mám na sklech to lepidlo. Ale to jsem zatím nechal tak, popravdě jezdit se s tím dá a pokutu za ulepená skla snad nedostanu :-) Kdyby měl někdo tip, jak to co nejjednodušeji umýt, tak se těším na zprávu. Předpokládám že Jar na to asi stačit nebude, u lihu si taky nejsem jistý, asi vsadím na Aceton a dám vědět, jak jsem dopadl.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Brussels versus Brothels
Následující článek: Fio banka pekelně zrychlila mezibankovní platby

Přečti si také další články:

Komentář ke článku “Jak ztrhnout fólie z oken”

 1. zadirr » Ještě k těm tmavým sklům na autech napsal:

  [...] Středa, 14. Březen 2012, rubrika Auta a motorismus Ještě pár krátkých myšlenek ke ztrhávání fólií z oken, jak jsem psal [...]

Napiš, co si o tom myslíš: