Jak je důležité míti po ruce Filipa anebo Foxtrot

Úterý, 22. Listopad 2011, rubrika Nezařazené

Po delší době jsem dnes telefonoval za Velkou Louži. Už z toho naštěstí nemám takovou trému jako před 10 lety, kdy jsem se vždycky nejdřív dva dny klepal hrůzou, než jsem se konečně odvážil zvednout sluchátko a vytočit to číslo. Ale stejně jsem rád, že tam nemusím volat moc často, protože, co si budeme povídat, zvuk který po drátě obletí půl zeměkoule není zrovna nejčistší, a když už je potřeba někam takhle zavolat, tak většinou bývá docela důležité, co se řekne a čemu se rozumí, a přeslechnutí důležité informace může stát dost peněz. Není to jako když volá maminka aby si postěžovala, že jim kocour roztrhl záclonu.

No ale abych se nezakecal do blbostí a nezapomněl, že jsem zde chtěl zvěčnit dvě myšlenky. Za prvé, je to skoro k smíchu, ale ten hovor trval přesně 5 minut a 49 vteřin a stál přesně 1,76 Kč. Aby nedošlo k nedorozumění, tak to radši napíšu ještě jednou: bezmála šestiminutový hovor stál jednu korunu a sedmdesát šest haléřů, a to včetně DPH. Nebylo to samozřejmě přes Vodafone, bylo to přes telefonního operátora miniTEL s.r.o. a jejich službu www.odorik.cz. Nevím jestli je to k smíchu anebo k pláči, že v rámci naší krásné české kotliny by šestiminutový hovor stál klidně 40 korun, a na druhý konec světa jen korunu osmdesát.

Druhá myšlenka je, že než budu nebo budete příště zase volat do ciziny, tak je dobré si nachystat tabulku s fonetickou abecedou NATO. Možná na první pohled nevíte o co jde, ale když řeknu:

alfa - bravo - čárlí - delta - …

tak možná budete mít pocit, že už jste to někdy slyšeli. Je to slyšet v naprosto všech amerických filmech, které mají něco společného s armádou, policií, letectvím atd. Je to ustálená sada pomocných slov používaných při hláskování. U nás se pro zlepšení porozumění používají většinou jména - Adam, Bedřich, Cecílie, Daniel, Emil… ale není to žádné pravidlo. Armáda ale pravidla potřebuje (nemůžou riskovat, že si voják v bojové linii nebude moci vybavit žádné slovo začínající na Q), takže každý voják povinně ví, že ABC… se hláskuje jako Alpha-Bravo-Charlie a tak dále. A tahle užitečná pomůcka se vcelku ujala i mezi prostým Americkým lidem, a já si tímto dávám závazek, že příště to budu používat taky. Je to určitě lepší mít po ruce perfektní slovo pro jakékoliv písmeno abecedy než minutu tápat nad slovem začínajícím na F, které Američan určitě zná a bude znít jednoznačně i v zašuměném telefonu. Tímto se omlouvám za mírně zavádějící nadpis, protože zrovna slovo Filip je pro tyto účely absolutně nevhodné, protože Američanovi nebude jasné, jestli jste mysleli F jako Filip nebo P jako Philip. Správným a jednoznačným slovem na F je Foxtrot :-)

Celou standardní abecedu NATO i se spoustou zajímavých informací okolo si můžete prohlédnout na http://en.wikipedia.org/wiki/NATO_phonetic_alphabet

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Kdy není dobré volat na pomoc Policii ČR
Následující článek: Brussels versus Brothels

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: