Jak poznat že manažer je vůl

Úterý, 25. Říjen 2011, rubrika Nezařazené

Stal jsem se svědkem zajímavé příhody, o kterou se zde chci podělit, zvěčnit ji tady pro další generace, a možná i získat nezaujatý názor od vás, čtenářů.

Nejmenovaná nadnárodní firma zoufale shání zaměstnance do své české pobočky. Má ale poměrně specifické nároky, proto takových uchazečů, kteří tyto nároky splňují, je jako šafránu. Navíc volných míst je více-méně neomezené množství, firma bere všechny, kdo projdou přijímacím řízením. Čím víc, tím líp, práce je víc než dost, i kdyby se současný počet zaměstnanců zdvojnásobil.

V této situaci přišel na pohovor uchazeč, který ty vysoké nároky splnil, a byla mu učiněna nabídka, že může nastoupit od začátku dalšího měsíce. Ovšem k překvapení managementu, tento uchazeč s přijetím nabídky vyčkával, protože se současně ucházel o zaměstnání v další firmě, a čekal, jakou nabídku dostane tam, aby je mohl porovnat a pak se rozhodnout, kde by chtěl pracovat radši.

Místní manažer sdělil svému nadřízenému manažerovi v zahraniční centrále společnosti, že nadějný zaměstnanec je na dobré cestě. Tento nadřízený manažer zvážil situaci a rozhodl, že nerozhodného kandidáta je třeba získat, dřív než ho přetáhne konkurence, a proto nařídil místnímu manažerovi, aby uchazeči dal ultimátum: rozhodni se do konce týdne, jinak nabídku rušíme.

A to je konec historky, teď už následuje jen můj komentář. Ten zahraniční manažer se podle mého názoru projevil, s odpuštěním, jako vůl. Asi zapomněl, že existuje cosi jako zkušební lhůta. Zaměstnanec má během ní kdykoliv možnost říct: “jdu domů a už nepřijdu” a je to naprosto v pořádku a přesně podle zákona (a samozřejmě zaměstnavatel má stejné právo kdykoliv během zkušební lhůty říct: “jdi domů a už nechoď”). Tedy budoucí zaměstnanec může říct, že nabídku přijímá, podepsat smlouvu, a pak, v den kdy má nastoupit, jen ze slušnosti zavolá, že si mezitím našel práci jinde a nenastoupí. A zaměstnavatel s tím nemůže absolutně nic dělat. Dá se říct, že pro zaměstnance je první tři měsíce pracovní smlouva taková “nezávazná”.

Takže snažit se ultimátem přinutit nerozhodného uchazeče k podpisu smlouvy, to může jen úplný idiot, protože každý strategický smýšlející uchazeč bez váhání řekne: “ok, nabídku přijímám”, a bude se dál rozhodovat. Anebo se naštve, a řekne: “tak na to vám kašlu, ve firmě kde se vznikající dlouholetý vztah staví na ultimátech, tam já pracovat nechci”, a firma tím úplně zbytečně přišla o člověka, zbytečným ultimátem, kterým stejně nebylo možné ničeho dosáhnout.

Nemluvě o tom, co by manažeři dělali, kdyby teď ten člověk řekl že tedy nabídku nepřijímá, a po dvou týdnech, po srovnání s konkurenční nabídkou, přišel s tím, že si to rozmyslel, a že by do toho šel. Co udělá management? Buď ho vezmou, čímž se docela dost ztrapní, ukáží, že jejich výhrůžky a ultimáta není potřeba brát vážně, anebo ho nevezmou, čímž díky svojí ješitnosti připraví firmu o drahocenného člověka. Jedno horší řešení než druhé.

Jo a abych nezapomněl, dopadlo to tak, že uchazeč na to ultimátum nijak nereagoval, a po dvou týdnech si vrabci na střechách začali štěbetat, že nastoupil ke konkurenci.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Jak mě T-Mobile hodil přes palubu
Následující článek: Kdy není dobré volat na pomoc Policii ČR

Přečti si také další články:

Komentáře (2) ke článku “Jak poznat že manažer je vůl”

  1. jerrymungo napsal:

    Podobné podivné zvyklosti nejsou čím dál tím obvyklejší nejen u zahraničních manažerů nadnárodních společností, ale i u majitelů firmiček s deseti zaměstnanci. Mám podobnou vlastní zkušenost.

  2. zadirr napsal:

    I já mám podobné zkušenosti s majiteli malých firmiček. Ale tam jsem si vždycky říkal, že když ten majitel dokázal takovou firmičku vybudovat, tak zřejmě jeho názory fungují, i když se ostatním zdají postavené na hlavu.

    Jenže tenhle manažer v nadnárodní společnosti nikdy žádnou firmu nevybudoval, má za sebou jen pár let fungování na podobných pozicích. Opravdu by mě zajímalo, jak se pro takové funkce kvalifikoval.

Napiš, co si o tom myslíš: