Prázdná obálka od Vodafonu

Čtvrtek, 22. Září 2011, rubrika Nezařazené

Ani radši nebudu počítat, kolik jsem za letošek napsal článků, bojím se, že by mi stačila jedna ruka. A dneska napíšu hned dva. Tedy pokud mezitím neusnu. Tohle je první z nich.

Jako každý měsíc, čekala na mě ve schránce obálka od Vodafonu, kde jsem zvyklý nacházet fakturu za uplynulý měsíc. Dnes jsem tu obálku otevřel, a byla prázdná :-) Nepřekvapilo mě to moc, protože za minulý měsíc jsem měl chybou Vodafonu přeplatek (protože mi inkasem ztrhli z účtu spolu se srpnovou platbou ještě jednou červencovou platbu, přestože tu červencovou už si jednou strhli). Čili měl jsem u nich předplaceno, takže jsem si řekl, že když ode mě tento měsíc nechtějí peníze, tak celkem dává smysl, že neposlali fakturu, ale smál jsem se tomu, že poslali prázdnou obálku. Říkal jsem si - když se jednou rozjede byrokratická mašinerie rozesílající obálky, tak ji nejde zastavit, ani když není co posílat.

Ukázal jsem to drahé polovičce, kterou -nevím jak- napadlo podívat se na vnitřní stranu obálky, a tam je napsáno:

Chybí tu faktura? Tady už ji nenajdete. Poslední papírová faktura vám přišla minule… a tak dále.

Takže ta faktura tam nebyla ne proto, že by ode mě tento měsíc nechtěli peníze, to je shoda okolností, ale záměrně, aby všichni pochopili, že papírové faktury už nemají očekávat. Věřím že kdyby tuto prázdnou obálku neposlali, tak by spousta lidí (včetně mě) po měsíci zjistila, že vlastně nemá fakturu za září, a volali by operátorovi, že jim chybí. Přesto, že jsem v průběhu posledního měsíce dostal pár SMSek a e-mailů, které mě na to předem upozorňovaly. Ale znáte to…

Udělalo mi to radost. Drtivá většina lidí, bez ohledu na profesi, totiž pracuje tak, aby to měli co nejrychleji z krku a nemuseli o tom přemýšlet, a je jim jedno, jak výsledek vypadá a jestli vůbec dává smysl. Hlavně neudělat nic víc než co řekl šéf. Ale tady evidentně někdo přemýšlel dopředu a napadlo ho, že zákazníci možná nečtou ani e-maily ani SMSky, a že tudíž budou překvapení, když jim faktury “zničeho nic” přestanou chodit, a popřemýšlel, jak tomu zabránit. To se mi líbí. Kdyby všichni na světě přemýšleli dopředu a nad rámec povinnosti, co jejich činy způsobí, myslím, že by svět byl krásnější :-)

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Všichni realitní makléři jsou lháři
Následující článek: Nevinný Troy Davis

Přečti si také další články:

Komentáře (2) ke článku “Prázdná obálka od Vodafonu”

  1. jerrymungo napsal:

    Ano, U Vodafonu jsem zažil podobnou radostnou událost. Už dřív mne znechutili, tak jsem s nimi přerušil veškeré zákaznické styky a číslo deaktivoval. A hle, po čase přišla elektronická faktura a k tomu pro jistotu i SMS zpráva, s požadavkem, abych do třináctého října doplatil fakturu ve výši 0.-Kč a bylo mi vyhrožováno sankcemi a procenty pokuty, když nezaplatím.

  2. jerrymungo napsal:

    A že to není ojedinělé, včera jsem od Vodafonu dostal další SMS. “Vaše poslední vyúčtování na částku 0.-Kč je splatné 12.11. 2011.” A k tomu číslo účtu, variabilní a specifický symbol. Mám chuť jim opravdu 0.- korun poslat. Ale myslím, že z mé banky by na mne zavolali doktora Chocholouška.

Napiš, co si o tom myslíš: