Nevinný Troy Davis

Pátek, 23. Září 2011, rubrika Nezařazené

Jak už jsem se zmínil u minulého článku o prázdné obálce od Vodafonu, dnes napíšu dva články. Ten druhý bude o neuvěřitelné vychcanosti novinářů.

Snad všichni v posledních dnech slyšeli z televize nebo četli v novinách, že v Americe popravili člověka odsouzeného za vraždu policisty. A že je dost pochyb, jestli toho policistu opravdu zavraždil nebo ne. Ony to byly takové líbivé titulky - “USA popraví možná nevinného člověka”, nebo “Papež požádal o zrušení popravy”. A pod těmito titulky nám novináři předkládali fotky nebo záběry truchlících příbuzných a stovek demonstrantů, kteří prosí, ať soud nechá chudáčka nevinného Troye žít.

Ale z nějakého důvodu žádné české noviny nepopsaly celý příběh toho večera. Můžete si o tom přečíst poměrně dlouhé povídání třeba na Wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Troy_Davis_case

Dovíte se, že Troy zřejmě nebyl žádny nevinný svatoušek. Už na škole měl přezdívku Rah, což byla zkratka z Rough as Hell, doslovně přeloženo Drsný jako peklo.

Roky před tou nešťastnou událostí byl obviněn z vlastnictví pistole s vybroušeným sériovým číslem. Řekněte, když chcete mít legálně drženou zbraň jen pro účel vlastní obrany, nemáte důvod z ní vybrousit sériové číslo, nebo jo? Za toto byl odsouzen jen k pokutě.

Ten den byl Troy na nějaké bazénové párty se svým kamarádem Darrellem Collinsem. Když z párty odcházeli pryč, křičeli na nějací lidé z auta nějaké obscénní urážky. Troy Davis (anebo někdo jiný?) na ně vystřelil a jednoho z nich trefil do hlavy. Ten člověk, Michael Cooper, to přežil. Pak šli Davis s Collinsem dál, a na parkovišti u restaurace Burger King potkali Redda Colese, který se hádal s bezdomovcem o plechovku piva. Troy Davis (nebo někdo jiný?) toho bezdomovce začal mlátit pistolí (!). Když to viděl hlídač toho parkoviště (který shodou okolností byl jinak policista, ovšem ten večer nebyl ve službě), tak je šel uklidnit, a Troy Davis (nebo někdo jiný?) ho střelil, nejdřív do hrudi, a když ležel na zemi, tak ještě do hlavy. Ještě ten večer odjel Troy Davis do Atlanty, což je nějakých 400 kilometrů, čili spoooousta příležitostí, jak se zbavit vražedné zbraně (která se nikdy nenašla). Vrátil se 4 dny, když už byl hledán policií, protože jeho rodině vyhrožovaly drogové gangy (to se úplně normálním lidem úplně běžně nestává, že ne?), takže se vrátil více-méně proto, aby policie poskytla jemu i jeho rodině policejní ochranu.

Celé to vražedné představení vidělo dohromady 9 svědků. Někteří viděli první střelbu při odchodu z bazénové párty, někteří viděli druhou střelbu na parkovišti. Většina z nich v průběhu těch 20 let svoji výpověď nějakým způsobem změnila. Takže možná že byli tenkrát zmanipulováni policií, aby vypovídali proti Davisovi. Anebo možná byli během těch 20 let zmanipulování Davisovými kamarádíčky, aby svoji odpověď proti němu odvolali. Protože z celého toho příběhu mám pocit, že pan Davis nebyl zrovna čistý jako lilie, nebo myslíte že jo? Myslím že běžný nevinný člověk se většinou nepřiplete ke dvěma vraždám za jeden večer (byť oběť první “vraždy” tu střelu do hlavy přežila, takže to byla vlastně jen jedna vražda a jeden pokus o vraždu, ale to už je jedno).

A co je pointa tohoto mého článku? Že vylíčit příběh celý, to se českým novinářům nehodí do krámu. Kdyby čtenářům přinesli zprávu o popravě jakéhosi gangstera, tak by to všichni pustili jedním uchem dovnitř a druhým ven, protože takových gangsterů jsou plné kriminály, o jednoho víc nebo míň. Ale novinářské hyeny potřebují prodat reklamu, takže potřebují uvařit senzaci za každou cenu, i kdyby měli půlku skutečnosti zamlčet a druhou půlku si vymyslet.

Mimochodem, zajímavé je, že zatímco píšu tento článek, tak ta stránka na wikipedii se mi mění pod rukama :-) Inu nové informace stále přicházejí, doufám že tam během pár hodin nebude úplně něco jiného, než co jsem přepsal sem.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Prázdná obálka od Vodafonu
Následující článek: Jak mě T-Mobile hodil přes palubu

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: