Opravdové safari konečně v ČR

Pátek, 27. Květen 2011, rubrika Nezařazené

Ve Dvoře Králové se už brzy začne jezdit auty přímo mezi zvířata. Když jsem tuto zprávu četl poprvé, tak jsem si řekl: “oni se zbláznili”. Lidé prý nebudou smět troubit, krmit zvířata, sahat na zvířata, budou smět otevřít okénka ale nebudou smět vystoupit.

Jenže viděli jste někdy nějakého homo sapiens? To jsou tvorové, kteří nečtou cedule, nečtou návody. A když už někdo něco přečte, tak to pak buď obratem zapomene, nebo to vědomě porušuje. Aktuální příklad co mě teď napadá - když jsme byli v Řecku v mořském akváriu, myslím že jsem byl jediný, kdo dodržoval zákaz focení s bleskem. Jednak věřím že to rybičky nemají rády, tak proč jim ubližovat, když blesk jde tak snadno vypnout, a za druhé - už jste někdy fotili něco přes sklo? Jediné co na fotce uvidíte bude odlesk blesku ve skle. Přesto, snad všichni ostatní, co fotili, fotili s bleskem. Včetně pořádkumilovných a pravidla dodržujících Němců.

Nevěřím, že návštěvníci safari budou dodržovat byť jen jediný z těch zákazů. Zákaz troubení? Úplně to vidím: jedu jedu, najednou zahlédnu, jak vedle v houští šťouchá jeden buvol rohem do druhého. Dupnu na brzdy, tasím foťák. Ten za mnou taky zastaví a nažhaví foťák, ten další taky… Jenže ten desátý zastaví v koloně, nevidí nic, před ním dopravní zácpa kam až oko dohlédne. Stojí minutu, dvě. Nervozita stoupá. Děti se začínají vyptávat, proč se nejede. Manželka se začíná kroutit, je jí horko. Vsadím pětikorunu, že po pěti minutách polovina řidičů sáhne na klakson, aniž si to uvědomí, je to reflex, dělají to tak ve městě denně. Některým později docvakne, že vlastně u vjezdu byla na ceduli přeškrtnutá trumpetka, ale to už je pozdě, stádo buvolů už je splašené, pakůň je po infarktu a několik antilop se dusí protože jim leknutím zaskočil trs trávy.

Zákaz krmení? Když jsem byl ve Dvoře Králové naposledy, řidič autobusu zastavil u zeber, otevřel dveře, a hodil u sebe na podlahu nějaký rohlík nebo co to bylo. Jedna zebra přiběhla, vstrčila hlavu dovnitř, vyplázla obrovský jazyk a rohlík slupla. Celý autobus šílel nadšením. Dětem se obecně líbí krmit zvířátka. A co si budeme povídat, nejen dětem. Když k nám přijede tchyně, vždycky nám chce nakrmit rybičky. Neumím si představit, že by zákaz krmení všichni dodrželi. Rodina s dětmi jede mezi loukami, v dálce u lesíka se ve stínu válí stádo jakýchsi kopytníků, ale žádný se nemá k tomu, aby se přišel ukázat zblízka. Co je jednoduššího než vytáhnout svačinu a zamávat jí z okýnka? A když už ten obětavec přijde, jsem si jistý že se najde dost lidí, kteří mu ten pamlsek dají.

Zákaz sahání na zvířata? Když ona vám ta zvědavá zebra vstrčí hlavu do okénka, jak zabráníte dětem na zadním sedadle, aby si ji nepohladili? Odpovím si sám: těžko.

Už to nebudu dál rozebírat, když jsem o novince četl poprvé, řekl jsem si že to je šílenost a že já si tu stovku rozhodně připlácet nebudu a pojedu radši klasicky safari-kabrio-autobusem. Do ZOO se přece chodím dívat na zvířata a ne točit volantem.

Ovšem teď jsem se dočetl několik dalších informací. Zvýšené vstupné nebude příplatek za vjezd autem, ono to vstupné bude zvýšeno prostě všem. Auto-neauto. A další a snad ještě horší věc - ono se těmi auty bude jezdit nejen v té nejzadnější částí, kde jezdil autobus, ale bude se projíždět i celou tou prostřední částí mezi oplocenými výběhy. A chodci tam budou mít vstup zakázán. To se mi snad zdá! Pěšky si člověk projde už jen voliéry a ostatní pavilony hned při vstupu, ale do celého zbytku zoo bude MUSET jet buď autem nebo autobusem. Takže buď z toho nebudu nic mít, protože budu šoférovat, anebo se povezu autobusem a nebudu moct zastavit u velblouda, nebudu si moct důkladně prohlédnout pelikány, nebudu si moct počkat až lev dojí svoji porci syrového masa. Autobus prostě pojede dál podle jízdního řádu. Je mi to líto, ale o takovou prohlídku prostě nemám zájem.

Doplnění:
A teď jsem se ještě dočetl, že ten autobus pojede ten okruh DVĚ HODINY místo dosavadních 20 minut. No vy jste se snad bouchli něčím do hlavy, ne? Já jako pojedu autem přes půl republiky, pak přesednu do autobusu kde budu sedět dvě hodiny na zadku, a pak zase pojedu přes půl republiky autem domů? Ne, fakt ne. Já když jedu do ZOO, tak chci relaxovat, vydechnout, projít se v přírodě, relaxovat, dát si někde pod slunečníkem zmrzlinový pohár, udělat hromadu fotek… a ne prosedět půl dne na nepohodlné sedačce v autobusu. Dřív mi stálo za to do toho Dvora Králové jet, přestože je to docela z ruky. Teď už mě to tam vůbec neláká. Bohužel.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Ohlédnutí za Lubošem Lacinou
Následující článek: Všichni realitní makléři jsou lháři

Přečti si také další články:

Komentář ke článku “Opravdové safari konečně v ČR”

  1. JIrka napsal:

    Zvláštní, že máme i na takové věci stejný názor. Se zájmem jsem si přečetl Tvé povídání a máš ve všem naprostou pravdu.

Napiš, co si o tom myslíš: