Vyplatí se úrazové pojištění pro případ autohavárie?

Čtvrtek, 5. Listopad 2009, rubrika Nezařazené

Dostal jsem dopis od České pojišťovny. Stálo v něm, že na přání nás, svých klientů, vytvořili fantastický nový produkt, skvělé nové úrazové pojištění specializované pro případ autohavárie.

Než se ponořím do čísel, rozeberme si slogan. Celé nabídce vévodí nadpis: “Ochraňte si to nejcennější“. Zamysleli jste se nad tím co ten slogan říká? Zdá se mi, že tvůrci této reklamy asi zrovna zapomněli přemýšlet, když onen pamflet tvořili, anebo předpokládají že adresát dopisu má zrovna mozek v čistírně. Jasně že své zdraví považuje spousta lidí za to nejcennější. Ale jak mi může jakési pojištění ochránit moje zdraví? Když mě srazí auto a budu mít toto pojištění, tak se mi zláme méně kostí než kdybych pojištění neměl? Nevím jak vy, moji milí čtenáři, ale já myslím že až bude nějaké auto demolovat moji tělesnou schránku, tak praskajícím kostem bude úplně jedno, jestli zašívám peníze do slamníku nebo je posílám pojišťovně. Ať přemýšlím jak přemýšlím, neumím si představit, jak by mohlo jakékoliv pojištění ochránit moje zdraví. Zdraví je jen jedno a za peníze se koupit nedá a neumí to ani pan Kellner.

Teď k číslům. Prý když jim budu posílat 154,- Kč měsíčně, tak oni mi pak pošlou pětistovku za každý den, který po autonehodě strávím v nemocnici, a pokud budu v pracovní neschopnosti déle než měsíc, tak potom mi budou posílat pětistovku i když budu doma.

Příklad:
Po autonehodě budu dva měsíce v nemocnici a pak půjdu hned zpátky do pracovního procesu. Od pojišťovny dostanu
30 x 500 + 30 x 1000 = 45 000 Kč
první měsíc každý den pětikilo a druhý měsíc každý den litr.

Když budu první dva týdny v nemocnici a pak měsíc a půl doma, dostanu
14 x 500 + 30 x 500 = 22 000 Kč
první dva týdny pětistovku denně, pak dva týdny nic, a druhý měsíc zase pětistovku denně.

Pokud bych v nemocnici byl jen dva týdny a další dva týdny doma a pak už šel do práce, tak dostanu
14 x 500 = 7000 Kč
pětistovku za den ležení v nemocnici a víc nic.

Když si toto pojištění budete platit celý život, řekněme od 18 do 78 let, tak za padesát let pojišťovně nacpete do chřtánu 92.400,- Kč. Kdybyste ty peníze celou tu dobu ukládali na 2% úrok, tak po padesáti letech budete mít 156.300,- Kč. Kdybyste ty peníze celou tu dobu ukládali do akcií, kde jsou prý dlouhodobě průměrné výnosy 10% ročně, tak za 50 let budete mít 2.151.000,- Kč, slovy DVA MILIONY, pro nedůvěřivé a nechápavé ještě jednou:

DVA MILIONY!

Kvíz na závěr:

  • Kolik dnů byste museli za život proležet v nemocnici následkem autohavárie, aby se toto pojištění vyplatilo?
  • Jak velká je pravděpodobnost, že se to stane?

Proboha, lidi, našetřte si dva-tří platy a mějte je doma jako železnou zásobu pro případ nečekaných událostí (pobyt v nemocnici, potřeba koupit novou ledničku, …) a nevyhazujte peníze za nesmyslná pojištění, i kdyby vás k tomu váš pojišťovák alias nezávislý finanční poradce sebelíbezněji přemlouval. Být sám sobě pojišťovnou je mnohem jistější a levnější. Platit pojišťovně za jakousi virtuální jistotu je horší než sypat peníze do kanálu.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Co to je za člověka ten Milan Kindl?
Následující článek: Nekupujte si televizi do ložnice

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: