Jaký je nejvýhodnější tarif u Vodafonu? Kupodivu ten předplacený

Neděle, 2. Srpen 2009, rubrika Nezařazené

Vodafone je můj oblíbený mobilní operátor, a to ze dvou důvodů. Ale nejsem tady od toho abych dělal reklamu, takže toto téma přeskočím a rovnou přikročím k porovnání předplacené Nabité karty s paušálními tarify.

Vodafone inzeruje svoji předplacenou Nabitou kartu se sloganem, že s ní můžete volat za stejné ceny jako tarifní zákazníci, protože čím víc nabíjíte, tím levnější máte minutu hovoru. Co myslíte, je to pravda? No… je a není. Podle mě voláte s předplacenou kartou ještě levněji než s paušálním tarifem. Hned vám vyjevím celé jádro pudla.

Za prvé, samozřejmě, když jeden měsíc provolám málo, třeba jen 10 minut, tak s nabitou kartou za to zaplatím maximálně 60 korun, zatímco s paušálem minimálně 119. Ale to není kouzlo, tak fungují odjakživa všechny předplacenky. O výhodnosti paušálu má smysl mluvit až když za měsíc provoláte víc než tu paušální platbu.

Jenže co když provolám 20 minut měsíčně? Buď si na to budu platit paušál Nabito 119, kde minuta stojí 6 korun, a zaplatím celkem 120, anebo budu mít Nabitou kartu a zaplatím taky 120. Nevidíte žádný rozdíl? Ale on tam je. Pokud totiž na tu předplacenou kartu nabiji 350 korun, což mi vyjde přibližně na tři měsíce, tak jeden měsíc volám za 5 korun za minutu, takže za následující měsíc utratím jenom 100, zatímco s paušálem zaplatím 120 jako vždycky. Čím víc provoláváte, tím víc na tomto principu s Nabitou kartou ušetříte oproti odpovídajícímu paušálu.

Další věc je, že z nabitého paušálu se odečítají jen hovory a SMSky. Všechno ostatní jde nad paušál. To znamená MMSky, roaming, mezinárodní hovory, internet… to všechno zaplatíte navíc k paušálu, i když neprovoláte ani vteřinu. Jenže u Nabité karty se toto všechno odečítá z kreditu, a tak vám i tyto utracené korunky dopomůžou k levnější minutě hovoru, což u paušálového tarifu není pravda.

Tak třeba příklad. Měsíčně využiji tyto služby:

 • provolám 50 obyčejných minut
 • pošlu 5 SMSek
 • pošlu 2 MMSky
 • provolám 2 minuty odchozí ze zahraničí + 2 minuty příchozí do zahraničí
 • používám internet v mobilu

Nejdřív, kolik zaplatím s paušálem:

 • Hovory: 50 x 6 = 300 (vezmu tarif 119, protože vyšší se nevyplatí, za ten bych zaplatil 350)
 • SMSky: 5 x 1,19 = 5,95
 • MMSky: 2 x 11,31 = 22,62
 • Roaming: 2 x 12,90 + 2 x 6 = 37,80
 • Internet: 177

Celkem 543,37 korun.

A teď kolik to bude s předplacenou kartou? Kromě hovorů budou všechny ceny stejné. Jenže každý měsíc překročím 350 korun, takže každý měsíc těch 350 můžu (nebo spíš musím) nabít, a tak budu pořád volat za 5 korun za minutu místo 6. Bude to vypadat takhle:

 • Hovory: 50 x 5 = 250
 • SMSky: 5 x 1,19 = 5,95
 • MMSky: 2 x 11,31 = 22,62
 • Roaming: 2 x 12,90 + 2 x 6 = 37,80
 • Internet: 177

Celkem, jestli dobře počítám, krásných 493,37 korun místo 543,37. Že to vypadá líp? A to ještě nekončím. Pokud jeden měsíc nabiju 700, tak druhý měsíc mi stačí nabít 350, a budu první měsíc volat dokonce za 4 koruny za minutu a druhý měsíc za těch 5, průměrně tedy 4,5. Takže průměrná měsíční útrata s Nabitou kartou vychází 468,37 oproti 543,37 s paušálem. No nekupte to! Navíc, když jedete na dva týdny na dovolenou a provoláte v tom měsíci míň, tak s předplacenou kartou vám jednoduše kredit zůstane na příští měsíc, ale s paušálem je buď provoláte (Vodafone vám na to milostivě dá čas do konce příštího měsíce), nebo vám propadnou. Zaplatíte je v každém případě.

Není ten Vodafone sám proti sobě? Vyloženě demotivuje lidi kteří používají paušál a nutí je přejít na předplacenou kartu.

Jenže… ono se nic nejí tak jednoduché, jak se to uvaří. S tou předplacenou kartou je to prostě otrava. Musíte se starat o nabíjení, musíte hlídat kdy nabíjet abyste dosáli těch lepších cen, nesmíte zapomenout nabít než vyjedete na dovolenou… Ten paušál se vám prostě strhává s účtu a jste bez starostí. Navíc, s paušálem máte pár možností, jak si účet snížit. Můžete si třeba aktivovat službu Po svém. Pak sice nemůžete volat zadarmo operátorce (ale čert ji vem, stejně není o co stát), ale za to dostanete slevu 20% na hovorné po vyčerpání minut, které jsou v paušálu. Takže s tarifem 119 voláte prvních 19 minut za 6 korun za minutu, a dál (v našem případě dalších 31 minut) už jen za 4,80, takže celkem pak za měsíc nezaplatíme 543,37, ale jen 506,17. Další příjemná možnost je platit inkasem. Jednak to člověku ušetří starosti, a zřejmě to ušetří starosti i Vodafonu, protože vás za to každý měsíc odmění slevou 23,80 korun. Takže jsme u paušálu na výsledných 482,37 oproti 468,37 u předplacenky. Možná jsou další možnosti jak kouzlit s cenami, ale dál už moje znalosti nabídky Vodafonu nesahají, takže se musím spokojit s tímto závěrem.

Každopádně, předplacená karta zůstává levnější než paušál. Ne o moc, naštěstí ten rozdíl není tak velký, aby se člověku vyplatily ty starosti s nabíjením, ale je levnější.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Víte, že Sovák byl Schmitzer a Schmitzer je Sovákův syn?
Následující článek: Kdo nejvíc doplácí na krizi? Důchodci ne

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: