Jaký je rozdíl mezi letními a zimními pneumatikami aneb mám dvakrát do roka vyměněné auto (a vždycky za horší)

Pondělí, 30. Březen 2009, rubrika Auta a motorismus

Tak jsem konečně přezul autíčko na letní kola. A opět se mi zdá, že se pocit z jízdy změnil k horšímu. A když píšu “opět”, tak tím myslím že minule se pocit z jízdy změnil k horšímu na podzim, když jsem přezul z letních na zimní, a předtím se pocit zhoršil, když jsem loni na jaře přezul ze zimních na letní.

Čtete dobře - při každém přezutí, ať z letních na zimní, nebo naopak, se mi zdá, že je to změna k horšímu. Když přesedlám na zimní, tak mám pocit že auto plave (ono to tak na pohled nevypadá, ale zimní 195/65 je přece jen oproti letní 205/55 docela balón), hůř brzdí (přece jen ten vzorek není stavěný na co nejkratší brzdnou dráhu na suchém asfaltu, ale spíš na rozhrabávání sněhu) a auto při jízdě znatelně víc hučí (zimní vzorek dělá svoje).

Změna je to veskrze nepříjemná, jenže člověk si zvykne i na rakev, takže s pneumatikami se sžijete během pár dnů, a dalších pár měsíců jezdíte a nad změnou nepřemýšlíte. A pak přijde další změna, zpět na letní. Na nich je najednou auto strašně tvrdé a tvrdě cítíte každý hrbolek (prostě balóny jsou pryč), jízda je najednou tak nějak divně hlučně tichá. Tím myslím, že na hladkém asfaltu je mnohem větší ticho než se zimními koly, ale místo toho slyšíte každou záplatu na silnici a hrozně jsou slyšet i přechody mezi různými materiály vozovky. Taky jsou, nevím z jakého důvodu, mnohem víc cítit vyjeté koleje v asfaltu. Zatímco se zimními pneumatikami jsem o vyjetých kolejích nevěděl, s letními mě ty koleje přímo tahají za ruce a zdá se mi že musím držet volant hrozně pevně, aby auto jelo rovně. Prostě opět poměrně nepříjemná změna.

Taky máte takové pocity? No co, asi si zase zvyknu, co mi zbude, ale v tuto chvíli se mi s autem jede divně, je to nezvyk. Kdyby to někoho zajímalo, letní pneumatiky mám Bridgestone Turanza 205/55R16, zimní pak Michelin Alpin 195/65/R15.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Tak nám padla vláda anebo kdo jsou ti lidé co čtou idnes.cz?
Následující článek: Jaké je průměrné IQ čtenářů iDNES.cz a diskutérů v namějších diskusich

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: