Kalousek navrhuje odpočet DPH u aut a sníženou sazbu v restauracích

Pátek, 23. Leden 2009, rubrika Politika

Přečetl jsem si tak říkajíc v tramvaji přes rameno (ne doslova, ale podobně), že Kalousek srší nápady, jak rozhýbat ekonomiku. Zopakoval nápad, který probleskl novinami už v prosinci, a sice že by si podnikatelé mohli odpočíst DPH z jakéhokoliv auta, nejen z dodávky, a že by se daly některé služby, například restaurační nebo stavební, přesunout do nižší sazby DPH.

To se až člověk někdy diví, jak logické nápady taky můžou vyjít z hlav takzvaných špiček.

Jsme jediná země, kde polovina nových aut má zamřížovaný kufr a zalepená okna. A není to proto aby cestující na zadních sedadlech za jízdy nerozkrádali zavazadla. Je to proto, že kdysi nějaký poslanec dostal ideu, že na práci se hodí jen náklaďáky, kdežto osobními auty vozí podnikatelé jen rodinku na nedělní výlety, a tudíž z osobního auta si podnikatel nemůže odečíst DPH. Český člověk na to, jak se dalo čekat, vyzrál, bohužel za tu cenu, že v kufru musí vozit nepraktickou mříž, díky které se reálná užitná hodnota auta většinou dost snižuje, takže pak už takové auto často opravdu není dobré na nic jiného než na ty nedělní výlety. Takže z pohledu státní správy je jediný hmatatelný efekt tohoto nařízení je zkomplikované účetnictví, vždyť na formuláři Přiznání k dani z přidané hodnoty je rovných 10 (slovy “deset”) okýnek týkajících se koupě nebo prodeje auta.

Ještěže kladivo, voltmetr či počítač se hodí k podnikání vždycky, jinak by asi byl zákon o DPH o dalších několik desítek stránek delší, protože by bylo potřeba tam vyjmenovat, za jakých okolností je kladivo pracovním nástrojem a kdy se hodí jen na opravu páně podnikatelovy chaty.

A jak je to se sazbou daně na restaurační služby? Když dostanete chuť na sodovku, máte tři možnosti. Buď si ji půjdete koupit 1) za pětikorunu do Tesca, nebo 2) za desetikorunu do Alberta, který drží ceny při zemi, anebo 3) za dvacku do hospody. Mám pravdu? Ne tak docela. Zatímco v Tesku i v Albošovi si kupujete potravinu s 9% DPH, v hospodě si kupujete restaurační službu, a u té se účtuje 19% DPH. I když ve výsledku dostáváte tu břečku, DPH z ní zaplatíte pokaždé jiné.

Anebo ještě jeden příklad: přijdete do cukrárny, ukážete prstem na laskonku a indiánka, prodavačka se vás zeptá jestli to chcete na talířek anebo zabalit. Pokud to nevydržíte domů a chcete si svoje svůj smysl života sníst hned v cukrárně, prodavačka vám musí za cukroví naúčtovat 19% DPH, protože vám poskytuje restaurační službu. Pokud svůj mlsný jazýček udržíte na uzdě aspoň než vylezete na ulici, prodavačka vám s klidem může naúčtovat 9% DPH, protože v tomto případě vám prodala potravinu.

Takových bizarních paragrafů máme bohužel plné zákony. Takže pokud by se podařilo je pod záminkou řešení krize zlikvidovat, pak buďme Americe za tu krizi vděčni :-)

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Zpráva týdne aneb sláva řezníkům
Následující článek: Senát nám chce pročistit Internet od porna

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: