Co se to děje v tom Řecku?

Pátek, 12. Prosinec 2008, rubrika Politika

V Řecku je teď živo. Začalo to tím, že skupinka obyčejných mladých lidí pokojně házela šutry a zápalné lahve na policejní auto, ze kterého z nenadání vyskočil policajt a bezdůvodně a chladnokrevně jednoho z nich zavraždil, a to navíc tak zákeřným a podlým způsobem, že vystřelil jiným směrem tak, aby se kulka odrazila a zasáhla oběť z nečekané strany. Takový teror si pochopitelně nemůžou slušní lidé nechat líbit!

Předchozí odstavec měl znít vtipně, ale asi zní spíš cynicky. Já bohužel (nebo možná bohudík) nevím přesně, co se v Řecku děje, informace co mám (od českých novinářů) jsou řekněme ze třetí ruky, ale nemůžu se zbavit dojmu, že smrt jednoho mladíka zneužívají davy dalších jako záminku k tomu, aby si mohli vybít adrenalin. Tak jako fotbaloví rowdies zdemolují stadion, a za záminku jim poslouží nepřátelství mezi fotbalovými fanoušky, tak v Řecku se teď demolují antické památky, pálí auta na ulicích a rozbíjejí výlohy, a co posloužilo jako záminka je vlastně úplně nedůležité.

Jednou demonstranti křičí, že demonstrují za to, aby policie neměla takovou moc, jinde vypalují obchody a restaurace z toho důvodu, že majitelům jde jen o peníze.

Kdesi jsem četl, že situace je tam teď podobná situaci v Československu v roce 1989. Studenti prý bojují za svůj sen - chtějí svrhnout vládu a mít lepší budoucnost. Jenže to je pravicová vláda. Kamarádi zavražděného anarchisty prý napsali skrz noviny dopis lidu, ve kterém si stěžují, že se všichni honí jen za penězi a všude jsou jen hmotné statky a láska nikde. Takže oni se nechtějí honit za penězi, ale metrovou plazmovou televizi chce mít doma každý. Vadí jim že podnikatelé provozují restaurace, ale těžko si umím představit Řeka, který nezajde aspoň jednou týdně do taverny. Tak co s tím? Restaurace vyvlastnit a donutit bývalé majitele pracovat v nich jen za mzdu, plazmové televize dávat zadarmo, ať si ji může dovolit i ten, co se za penězi nehoní. Nejlíp peníze úplně zrušit a hmotné statky rozdat chudým a povinně nastolit lásku a kdo bude odporovat, tak šup s ním do lágru…

Nezdá se mi, že by stejná situace byla v osmdesátém devátém u nás. Současná situace v Řecku mi bohužel připomíná spíš rok 1917 v Rusku.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Kolik kolimetrů vydrží motor, aneb nafta nebo benzín?
Následující článek: Zpráva týdne aneb sláva řezníkům

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: