Jaký je film Bathory aneb nechoďte do kina

Úterý, 29. Červenec 2008, rubrika Nezařazené

Po dlouhé době jsem byl v kině. Takových pět let jsem žádný film a žádné kino nepoctil svoji návštěvou. Vlastně ani nevím proč. Dřív jsem do kina chodíval, chodíval jsem tam často a chodíval jsem tam rád. Možná mě přestaly bavit ceny vstupného, možná jsem prostě zlenivěl.

Teď mě drahá polovička vytáhla na film Bathory, Jakubiskovu Čachtickou paní. Nebudu vás napínat - byla to moje návštěva po dlouhé době první a na dlouhou dobu poslední. První věc: popcorn a cola. Nejsem nijak zatížený na zdravou stravu, ale přecejen, když vidím dav dvou set lidí s věkovým průměrem takových 25 let a váhovým průměrem kolem 90 kilo, a když dvě třetiny z nich si do kinosálu nesou v jedné ruce obrovský kelímek popcornu a v druhé ruce colu, tak v tom vidím čtvrt litru rostlinného oleje a půl kila cukru, a trochu se mi svírá žaludek. Naštěstí zvuk filmu byl dost nahlas na to aby nebylo slyšet křoupání a srkání. No ale abych vás nenudil svými zhnusenými chutěmi zbytečně dlouho, pojďme dál.

Když si doma pouštím film delší než dvě hodiny, většinou si dám v půlce pauzu, občerstvím se, vyvenčím se, někdy i odložíme druhou půlku na druhý den. V kině to jaksi nejde a tak takový film jako je Bathory, který včetně reklam trvá déle než dvě a půl hodiny prostě musíte chtě nechtě absolvovat na jeden zátah. Když se k tomu ještě přidá křeslo, které, ač nové a moderní, tvarově neodpovídá tvaru vašich zad, tak potom se z filmu stává maratonský běh, při kterém se už těšíte co cíle a v cílové pásce si gratulujete, že jste to vydrželi. Když už jsem se zmínil o reklamě… doma se mi naštěstí nemůže stát, že bych dvacet minut v kuse sledoval reklamy.

Je čas dostat se ke kritice samotného filmu. Film byl udělaný opravdu hezky, to se panu Jakubiskovi musí nechat. Ale nemám rád filmy, kde na začátku dostanu hlavního hrdinu, s ním se sžiju, a můj hrdina pak od začátku do konce dostává přes hubu. A bohužel, Bathory je přesně tento druh filmu. Takže pokud máte stejný problém jako já, že nemáte rádi, když kladný hrdina jen a jen prohrává, a pokud přesto tento film chcete vidět, tak doporučuji, abyste se snažili si vsugerovat, že kladný hrdina je ve skutečnosti Thurso. Protože jestli budete fandit hraběnce, tak se vám asi film líbit nebude.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Co to znamená “posh”
Následující článek: Nápad na podnikání: odvětrávané záchodové prkýnko

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: