Jak rostoucí koruna ohrožuje hotely a dopravce

Pátek, 18. Červenec 2008, rubrika Auta a motorismus, Politika

Před pár dny jsem četl, že pražské hotely přicházejí o desítky milionů a blíží se ke krachu - kvůli rostoucí koruně. Je to jednoduché: ceny za ubytování jsou v Eurech, protože drtivá většina hostů jsou cizinci, ale náklady jsou v korunách. A protože za jedno Euro dostanou čím dál míň korun, příjmy klesají, zatímco výdaje zůstávají. Zdražit nemůžou, protože už takhle jsou ceny hodně vysoké, dokonce i pro německé a americké turisty. Kdyby zdražili ještě víc, turiské by přestali do Prahy jezdit. Co teď? Jestli koruna neoslabí, buď nám zkrachují hotely, anebo přestanou jezdit turisti.

Něco mi na tom ale nesedí. Hotely v Praze stojí stejně jako třeba v Německu. Takový čtyřhvězdičkový Holiday Inn na jednu noc stojí v Praze od nějakých €150 do €250. Kupodivu úplně stejne stojí noc ve velmi podobném čtyřhvězdičkovém Holiday Inn v německém Mnichově. Jak je možné, že v Německu takový hotel výborně prosperuje, přestože má daleko větší výdaje (přinejmenším personál stojí řekněme 4x tolik co u nás, ostatní výdaje asi budou srovnatelné). Jestli to nebude tím, že pražské hotely byly zvyklé vydělávat stamiliony, a teď když vydělávají o desítky milionů méně už jim to připadá málo. Nebo opravdu začínají krachovat? Pak asi bude něco špatně v jejich hospodaření s penězi. Rostoucí koruna v tom myslím bude nevinně.

Další chudáci, kteří prý doplácejí na rostoucí korunu, jsou kamionoví dopravci. Podobný scénář. Příjmy v Eurech, výdaje v korunách, Euro klesá, klesají příjmy, výdaje zůstávají. A k tomu roste cena nafty. Takže milí kamioňáci se rozhodli dát vládě nůž pod krk, aby urychlila přijetí Eura. Na tom mi ale připadá vtipné to, že dolarová cena nafty neúnavně roste a roste, ale díky tomu že i koruna statečně roste a roste, tak korunová cena nafty zůstává více-méně stejná, zatímco v Evropě stoupla cena benzínu a nafty za poslední dobu o polovinu. Kdybychom tady platili Eurama, kamioňákům by sice neklesaly příjmy, ale zato by jim rostly náklady. Ale dopravci v tom zřejmě mají jasno a pokud jim vláda nepřislíbí splnit jejich požadavky, můžeme se brzy těšit na zablokování dálnic :-(

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Ztratil jsem servisní knížku :-(
Následující článek: Co to znamená “posh”

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: