Proběhla stávka veliká, převeliká

Úterý, 24. Červen 2008, rubrika Politika

Poslední dobou poněkud méně sleduji česká média, a tak kolem mě většina zpráv proletí jako pan premiér když jede za sportem. A stejným způsobem kolem mě proletěly i zprávy o jakési chystané stávce proti vládním reformám. Nevěnoval jsem tomu ani špetku pozornosti, protože kdybych se měl věnovat každému výkřiku do tmy, nezbýval by mi čas na věci, na kterých mi záleží.

Teď jsem ale zaslechl, že to nebyl až takový výkřik do tmy. Stávkovalo prý 900 tisíc lidí. Bohužel jsem ale nezaslechl, o co všem těm lidem vlastně šlo. Prý stávkovali proti vládním reformám. Ale proti kterým? Pokud vím, vláda má v plánu změnit kde co (a osobně bych toho změnil mnohem víc). Některé vládou plánované změny s potleskem vítám, některé vítám bez potlesku, a některé nevítám. Pochopitelně, různí lidé budou mít různé pohledy na věc, není možné, aby se všechno líbilo všem. Ale že se najde 900 tisíc lidí (=zhruba pětina všech pracujících), kteří budou stávkovat prostě a jednoduše proti vládním reformám, to bych opravdu nečekal. Dost možná mi unikly nějaké důležité zprávy. Třeba takové, ve kterých odboráři předložili vládě vlastní návrhy, jak udělat reformy lépe…

Pamatujete si ze školy reformy Marie Terezie a Josefa II.? Proti těm se taky protestovalo. Přece - kdo to kdy slyšel, aby Žid mohl na univerzitu? A přece jsme dnes všichni rádi, že ty reformy tenkrát udělali. A kdyby šli v reformách ještě dále, třeba kdyby vedle Rakousko-Uherského vyrovnání udělali i vyrovnání Rakousko-České, tak bychom jim dnes byli ještě vděčnější. Ale buďme rádi aspoň za to co bylo. (Vím že Rakousko-Uherské vyrovnání udělal až o sto let později František Josef I., ale hodí se mi to sem, tak mi to prosím odpusťte :-) .)

Myslím že stejné to bude i teď. Sice se protestuje, ale reformy se stejně uvedou v život a naše děti a vnuci za ně budou vděčni. Bude jim sice líto, že vláda nešla ještě dál, ale budou rádi za to málo co udělala.

Zase se sem hodí moje oblíbené přirovnání politiků k rodičům a voličů k dětem: rodiče nám přestali dávat sladkosti, pak nás začali nutit čistit si denně zuby, a teď nás dokonce straší zubařem. Není se co divit, že zatínáme pěstičky. Ale uvidíme, jestli se naše názory nezmění, až dospějeme.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Lidé potřebují riskovat svůj život
Následující článek: Máte rádi dabing nebo radši titulky?

Přečti si také další články:

Komentář ke článku “Proběhla stávka veliká, převeliká”

  1. jerrymungo napsal:

    Chlape, jak to děláš, že píšeš o stejné věci, které jsem měl v plánu i já…:-)) Ale líp…:-))

Napiš, co si o tom myslíš: