Lidé potřebují riskovat svůj život

Pondělí, 23. Červen 2008, rubrika Auta a motorismus

Neviděl jsem tento víkend televizi, ale předpokládám, že ve zprávách zase ukazovali, kolik na silnicích umřelo lidí. Vůči tomu jsem už docela apatický, asi jako každý. Když člověk vidí krev moc často, tak už to přestává vnímat.

Teď jsem ale četl článek na idnes o tom, že na Horácké Rallye zahynula posádka Fabie. Nebylo by na tom asi nic zas až tak zvláštního, kdyby na konci nebyl přehled úmrtí při českých rallye závodech za posledních 11 let. Za 11 let rovných 11 mrtvých. Každý rok jeden. Posádek nejsou tisíce, nejsou jich ani stovky. Jsou jich jen desítky. Každý rok zemře jeden z těch několika desítek lidí. Hotová ruská ruleta.

Připomělo mi to jeden fejeton, který jsem kdysi četl, o tom lidé potřebují riskovat svůj život. V pravěku běhali po lese a lovili zvěř a sami při tom byli lovnou zvěří šelem. Ve středověku už se šelmám dokázali ubránit, a tak postupně vymysleli různé druhý hazardování se životem, od rytířských soubojů přes ruskou ruletu až po motorismus. Zkrátka v celé historii lidstva lidé dělali více-méně dobrovolně něco, při čem jim šlo o kejhák.

Jestli někdo čeká nějaké velké vyústění příběhu, tak se zřejmě nedočká. Vyústěním mělo být cynické zamyšlení nad tím, jestli náhodou neriskujeme svoje životy na silnicích podvědomě schválně, abychom si vybyli adrenalin, který naši prapředkové vybýjeli, když lovili po lesích mamuty. A co by to bylo za riskování, kdyby při tom čas od času někdo neumřel?

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Jak jsem chtěl fandit fotbalu aneb Vlajka pro Tibet
Následující článek: Proběhla stávka veliká, převeliká

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: