Kdo by jel do Chorvatska?

Středa, 4. Červen 2008, rubrika Auta a motorismus

Posledně jsem se tady zamýšlel nad tím, jak si Chorvati váží turistů. Moje touha po moři každým dnem roste a protože Chorvatsku jsem řekl ne, začal jsem se poohlížet po alternativách, prohlídl jsme si pár last-minute nabídek a nestíhal jsem kroutit hlavou. Do Řecka se dá letět na 11 dnů do hotelu s polopenzí za 7.000,- Kč, a to prosím včetně všech těch trapných leteckých příplatků, které cestovky z nějakého divného důvodu nezahrnují do ceny ale píší to zvlášť.

Kdybych jel na vlastní pěst autem do Chorvatska, tak jak to každý rok dělá 800 tisíc Čechů, jak jsem to dělal i já a jak jsem projel i pár dalších států, tak mě to vyjde zhruba takto:

  • cca 35 euro za apartmán pro dva za noc, to je za 10 nocí zhruba 9.000,- Kč
  • do Dalmácie je to zhruba 1.000km, to je zhruba 3.500,- Kč za naftu a podle mých dlouholetých statistik taky přibližně 3.000,- za věci jako pneumatiky, oleje, filtry, brzdy, tlumiče a podobně
  • když vynecháme slovinské dálnice, které se po zavedení půlročních známek staly pro cestu na dovolenou až moc drahým luxusem, tak za rakouské a chorvatské dálnice zaplatíme řekněme 1.000,- Kč

Takže to máme dohromady 16.500,- Kč a to bez jídla, a nejen že bez polopenze, ale dokonce i bez svačiny, kterou si nesmíme vzít s sebou. Navíc z těch 11 dnů strávíme dva dny v autě.

Řecko můžeme mít na 11 dnů pro dva lidi za 14.000,- Kč se vším všudy a s polopenzí na vrch. A jako bonus, cestováním strávíme dohromady 5 hodin a ne 2 dny.

No řekněte, co by mě mohlo donutit jet do Chorvatska? Proč tam ty statisíce Čechů jezdí?

Uznávám, chorvatský apartmám, na který já počítám 9.000,- Kč, se dá pořídit taky mnohem levněji - kupodivu v ČR v cestovní kanceláři. Dokonce třeba i za 999,- Kč za osobu. Přiznám se, to jsem ještě dneska ráno netušil. Má to ale dvě chyby na kráse. Zatímco za těch 9.000,- Kč to probíhá tak, že jedete po pobřeží, když se vám někde líbí pláž a vesnička, tak v ní zastavíte, projdete se, a ve vilkách které se vám zalibí se poptáte, jestli by měli volno. Podle toho co vidím v nabídkách cestovek, např. (cituji): “Primošten. Apartmány v soukromých vilách po celém Primoštenu.”, to chápu tak, že přes cestovku přijedete na místo a zjistíte, že bydlíte v nějaké zastrčené smradlavé uličce kilometr od moře.

Druhá vada na kráse je, že všechny tyto výhodné nabídky cestovek na apartmány v Chorvatsku jsou od soboty do soboty. Jednak je to jen 8 dnů a ne 11, ale hlavně jsou to dny, kdy se po silnicích stěhují desetitisícová stáda sem a tam. Takže místo 9 hodin po prázdných dálnicích (vlastní zkušenost s cestou uprostřed týdne) cestujete 20 hodin v jedné dlouhé koloně (každoroční vyprávění mojí sestry).

Navíc, i kdybych takto ušetřil, tak mě Chorvatsko vyjde na minimálně 9.500,- Kč (=2×999+3.500+3.000+1.000), a to je bez jídla a prakticky za 6 dnů, navíc 2 dny strávím v autě. Pořád ještě mi připadá těch 14.000,- v Řecku za 11 dnů s polopenzí jako mnohem lepší nabídka.

Mimochodem, Řecko má obrovskou výhodu proti třeba Francii - všichni Řekové umí anglicky (o Žabožroutech se dá říct pravý opak). Za moje dvě návštěvy Řecka jsem potkal jen jednoho jediného člověka, se kterým jsem měl problém se domluvit, a to byl děda v kiosku s jízdenkami na metro.

Takže hurá do Řecka!

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Kam asi letos pojedu na dovolenou? Do Chorvatska už ne!
Následující článek: Jak jsem chtěl fandit fotbalu aneb Vlajka pro Tibet

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: