Vox populi, vox dei, aneb MHD zdarma

Pondělí, 28. Duben 2008, rubrika Politika

Jsem pravičák, moje filozofie je, že každý by si měl platit to co používá. Socialistické přerozdělování peněz je podle mého názoru iracionální, nepřináší do společnosti nic dobrého, jen připravuje půdu pro bujení korupce. Kdosi nahoře totiž dostává obrovské hromady peněz a má moc je rozdělovat.

Například: proč jsou některá divadla dotovaná, když jiná divadla si na svůj provoz bohatě vydělají? Vstupenky do některých divadel jsou vyprodané půl roku dopředu, přestože jedna vstupenka stojí pěkných pár stokorun. Jinam si ale můžete koupit vstupenku pár minut před začátkem, sál vyprodaný není, i když vstupenka stojí pár korun. Divadlo tohoto druhého typu se logicky nemůže samo uživit. Otázka je: mělo by divadlo které se samo neuživí dostávat dotace na provoz? Já myslím že ne. Proč uměle udržovat naživu něco, o co zjevně není zájem? Jenom proto, že kdosi na ministerstvu rozhodl, že produkce tohoto divadla je opravdové umění, zatímco jiná divadla produkují obyčejnou komerci? Kdo má právo říkat, co je umění a co ne? Vox populi, vox dei. Hlas lidu, hlas boží. Umění je to, co považuje za umění většina. Říkejme tomu jak chceme, třeba přírodní selekce anebo ruka trhu, tak jako tak, to o co není zájem, ať zmizí v propadlišti dějin.

Nebo třeba dotace neziskovým organizacím. Takové sdružení rybářů, myslivců nebo zahrádkářů si zažádá o dotaci na novou klubovnu. A třeba za pět let dostane milion a postaví si za něj krásnou novou haciendu. Jenže stát není perpetuum mobile, peníze které rozděluje musí nejprve vybrat na daních. Takže myslivci z Horní Dolní se nejdřív složí na klubovnu pro ostatní spolky v republice, a ti se poté složí na klubovnu jim. Anebo, jeden chodí do uměleckého divadla, druhý poslouchá rádio dechovkou a třetí chodí do muzeí. Proč mají všichni dát peníze na hromádku (kde se jich půlka záhadně ztratí) a pak zaplatit symbolické vstupné? Kde je v celém tom systému nějaká přidaná hodnota, nějaký racionální smysl? Nebylo by rozumnější, kdyby každému stát nechal peníze v peněžence a pak si každý zaplatil reálnou cenu toho co má rád? Peníze by šly rovnou tam kam mají jít, nebylo by vůbec potřeba přemýšlet nad tím, jestli s nimi stát hospodaří mizerně anebo jen blbě. Některé podniky by skončily, pár jedinců by to oplakalo a pár milionů jedinců by ušetřilo.

Je jen pár výjimek, kde kam bych tento pravicový princip nezatahoval. Třeba školství. Ono by to šlo i tam - proč já mám celý život přispívat na studia dětem z ostatních rodin a ostatní se pak složí na studium mým dětem? Nebylo by jednodušší a efektivnější, kdyby si každý z nás jednoduše zaplatil studium svým dětem? Určitě by to efektivnější bylo (jak se mrhá penězi ve státním školství, to je téma na samostatný článek), ale v mém zájmu je, aby náš národ byl vzdělaný, takže budu rád přispívat na vzdělání i dětem, které by jinak možná nestudovaly.

Anebo hromadná doprava. Už dlouho říkám, že MHD byl měla být pro cestující zdarma. Už teď se do veřejné dopravy lijí miliony z veřejných rozpočtů, přičemž se spousta peněz utrácí za tisk jízdenek, za kiosky a babky co v nich sedí, za revizory. Když to přeženu, cestující platí jen symbolický příspěvek na provozní náklady. Ne že bych si nemohl dovolit zaplatit za jízdenku, ale tato drobná povinnost je trochu otravná, takže radši sednu do auta a zamořuji ulice a ovzduší, než abych řešil problémy jako kde si jízdenku koupím a jestli dojedu do cílové stanice včas, abych si nemusel kupovat další lístek.

Kdyby byla MHD zadarmo, tak by i lidi jako já možná přestali jezdit autem, takže bychom všichni dýchali čerstvější vzduch a když už bychom autem jeli, měli bychom kde zaparkovat a netrávili bychom hodiny v kolonách. Na hromadnou dopravu tedy přispívám ze svých daní a s radostí bych přispíval ještě víc.

No a tím jsem se konečně dostal k pointě, proč píšu tento článek. Náhodou jsem se totiž dozvěděl, že v Třeboni hromadná doprava zdarma je. Už snad pět let a funguje to. Dřív prý stejně museli dotovat poloprázdné autobusy, které vozily děti do školy, a peněz na jízdném se vybralo minimum. Tak jízdné zrušili úplně a autobusy najednou mají mnohem větší smysl, protože je využívá mnohem víc lidí a přitom radnici to stojí skoro stejně peněz.

Škoda že se podobným způsobem nepřemýšlí i v parlamentu :-(

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Dnes je 25. dubna, významný to den
Následující článek: Můžou zrušit osobu blízkou?

Přečti si také další články:

Komentáře (3) ke článku “Vox populi, vox dei, aneb MHD zdarma”

 1. Upirrr napsal:

  S MHD zdarma souhlasím, konečný efekt pro ekonomiku by byl nesporně pozitivní!

 2. admin napsal:

  Netroufám si hádat, jaký konečný efekt by to mělo na ekonomiku, ale v každém případě si myslím že dýchání ve městech by bylo příjemnější a samotné cestování taky. A jako bonus by nás mohlo hřát na srdci, že posíláme méně dolarů na arabský poloostrov.

 3. ujorobo napsal:

  K tomuto sa treba vyjadriť. U nás v Košiciach je dobrá MHD, hovorí sa, že jedna z naj na Slovensku. Rýchla, dá sa dostať všade. 0.40€ 4 zastávky, 0.55€ polhodka. Problém je s cigánmi a bezďákmi. Hlavne okolo Luníka IX. Takže jediný spôsob, ako s nimi urobiť poriadok, sú revízori. Proste ich vyhodia. Inak by urobili MHD nepoužiteľnou. Takže MHD zdarma nie. Bola by tu istá možnosť urobiť časť MHD zdarma - pre tých, ktorým smrad a hluk nevadí - a druhú časť - VIP linky - spoplatniť. Možno to by bolo riešenie.
  P.S. Teraz som objavil tvoj blog, dobre píšeš, skús dať niečo viac o sebe, skladám si mozaiku z rôznych článkov. Je to ako detektívka.:)

Napiš, co si o tom myslíš: