To je sranda, Paroubek slibuje že zruší superhrubou mzdu :-D

Středa, 23. Duben 2008, rubrika Politika

V dnešních novinách se píše, že Paroubek prý na nějakém podnikatelském fóru mimo jiné řekl, že ČSSD po volbách zruší superhrubou mzdu.

Novináři překroutí kde co, ale jestli to opravdu řekl, zase se usvědčil z toho že řekne cokoliv co podle průzkumů chce slyšet většina voličů, ať je to sebevětší nesmysl.

Superhrubá mzda je tady s námi tak dlouho jak já pamatuji, jen se neuváděla na výplatních páskách, nemluvilo se o ní a většina národa asi vůbec netušila, že něco takového existuje. Ale přesto existovala, existovala i celých 8 let vlády ČSSD a existovala i v období kdy byl Paroubek u koryta. Vždycky to bylo tak, že zaměstnavatel musel z peněz pro zaměstnance odsypat nejdřív čtvrtinu pro stát, a teprve to co zbylo napsal na výplatní pásku jako hrubou mzdu. Změnila se jen jedna věc - zatímco dříve se uváděla sazba daně z příjmu jako procento z toho co zbylo po tom co si stát odebral svůj díl, dnes se uvádí procento z celé hromádky.

Tato změna nemá žádný jiný než kosmetický účinek. Kdyby se uváděla sazba klasicky postaru, říkalo by se že máme rovnou daň 20,25% (superhrubá mzda je 135% z hrubé mzdy, tedy 1,35×0,15=0,2025). Díky zavedení pojmu “superhrubá mzda” máme sazbu fantastických 15%, počínaje příštím rokem máme slíbeno 12% ze superhrubé mzdy, tedy 16,2% z hrubé mzdy. Tvůrci reformy naivně doufali, že tato hra se slovy oblbne lidi, kteří budou spokojení když uvidí v novinách menší číslo (15% opravdu vypadá líp než 20,25%), ale lidi přecejen nejsou takoví blbci a výraz “superhrubá mzda” je dráždí jako býka červený hadr. Takže, kdo by to byl čekal, v pravý okamžik se objeví hodný taťka Paroubek a slíbí, že tu zlodějinu jménem superhrubá mzdu zruší :-)

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Nemám rád slovenštinu?
Následující článek: Pár postřehů o Němcích a životě v Německu

Přečti si také další články:

Komentáře (2) ke článku “To je sranda, Paroubek slibuje že zruší superhrubou mzdu :-D”

 1. jerrymungo napsal:

  Skvělé! Opět mám stejný názor a podezřívám Tě, že píšeš do novin, Tvé texty jsou super.

 2. admin napsal:

  Díky za kompliment :-) Upřímně řečeno, článek jsem psal o půlnoci kdy tři čtvrtiny mého mozku už spaly a čtvrtá čtvrtina se těšila až usne. Ráno jsem si to po sobě přečetl a měl jsem pocit, že do toho článku autor nacpal trochu moc myšlenek na moc malou plochu, takže nebohý čtenář si to bude muset přečíst aspoň třikrát, aby se vyznal v mých myšlenkových pochodech :-)

  Taky mě po přečtení tohoto článku tak napadlo, že bych měl s tou politikou ubrat a psát zas o něčem trochu jiném, už i mně samotnému ten Paroubek leze krkem :-(

  Ale jestli se to komukoliv líbí, tak ještě jednou: díky za kompliment :-)

  Jinak - do novin nepíšu, ale musím přiznat že jelikož svou současnou práci už dělám trochu moc dlouho, přemýšlím občas, čím jiným bych se tak mohl živit a co by mě zároveň i bavilo, a novinařina je jedna z činností, které by přicházely v úvahu.

Napiš, co si o tom myslíš: