Pár postřehů o Němcích a životě v Německu

Středa, 23. Duben 2008, rubrika Nezařazené

Vždycky když jedu do Německa a mluvím s “místňákama”, dozvím se spoustu zajímavých věcí. Ani při posledním výletu to nebylo jinak, tady je pár zajímavostí:

* Němci považují Franze Kafku za čistě jejich autora, který se mimochodem narodil a žil v Praze, německé děti se o něm učí ve škole stejně jako my jsme se učili o Nerudovi. My jsme se o Kafkovi učili jako o Pražákovi z židovské rodiny, který psal německy.

* Spousta Němců je pro zrušení neomezené rychlosti na dálnici. Co jim většina Čechů závidí, sami Němci často považují za nebezpečné, protože když většina aut jede 150km/h, pár 200km/h a pár 100km/h a všechny se míchají v třeba čtyř pruzích, bývá to někdy docela adrenalin. Kdyby se prý limitem sjednotila rychlost třeba na těch 150, byl by provoz plynulejší a tím pravděpodobně i bezpečnější.

* Němci jsou poměrně lakomí. Není jim líto zaplatit v přepočtu dva miliony Kč za Audi Q7, které žere 10 litrů nafty na 100km, ale je jim líto zaplatit stejné dva miliony za to stejné auto převlečené do kabátku Porsche Cayenne, protože to žere 15 litrů benzínu. Neříkám že mně by bylo jedno, jestli auto žere o půlku víc nebo ne, ale vždycky jsem si myslel, že když už si někdo koupí auto za takové peníze, tak že nějaká spotřeba už ho nemusí trápit.

* Zatímco v ČR mají všichni kupují byty a radostně se zadlužují na většinu života, v Německu je poměrně normální si byt jen pronajímat. Bydlíte v nějakém 2+kk, pak se vám narodí dítě, tak se přestěhujete do 3+kk, narodí se vám druhé dítě, přestěhujete se do 4+kk, děti trošku vyrostou, tak se přestěhujete do bytu v přízemí ve kterém můžete s obývaku vyjít rovnou na zahradu. Pak děti dospějí a vylétnou z hnízda, tak se přestěhujete zpátky do 2+kk.

* Spoustu pozemků vlastní Římskokatolická církev, takže když bydlíte v pronajatém bytě, platíte nejen nájemné majiteli domu, ale taky nájemné za poměrnou část pozemku církvi. Takto církev vlastní pozemky třeba pod celými městskými čtvrtěmi.

To je pro teď všechno, až si vzpomenu nebo se dozvím něco dalšího, zas napíšu.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: To je sranda, Paroubek slibuje že zruší superhrubou mzdu :-D
Následující článek: Dnes je 25. dubna, významný to den

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: