Všichni platíme výpalné mafii a někteří to ani nevědí

Sobota, 2. Únor 2008, rubrika Nezařazené

Budu si muset koupit nový notebook na práci. Většina lidí to asi ví, pro jiné to možná bude novinka: když si v ČR koupíte notebook nebo i normální počítač, zaplatíte “výpalné” mafii jménem OSA (Ochranný Svaz Autorský), konkrétně u notebooku za 25 tisíc Kč který si chci koupit je to padesát korun.

Když si ho koupím v ČR, zaplatím 50,- Kč poplatek za to, že notebook obsahuje harddisk, na který je možné uložit kradenou hudbu a tudíž jsem pravděpodobně pirát a tak mě svaz autorů pro jistotu preventivně skrouhne aspoň o tu padesátikorunu. Stejný poplatek platíte, když si kupujete paměťovou kartu do foťáku (protože i na tu jde uložit kradená hudba a tím pádem jste pravděpodobně pirát), a taky když si kupujete tiskárnu (protože je možné na ní tisknout kradenou hudbu). Abych byl kompletní, tak poplatek se platí taky z prázdných stříbrných koleček, protože na ně je možné vypálit kradenou hudbu, a proto se taky poplatku obecně říká výpalné (konkrétně například u CD-RW jsou to 2,- Kč za kus, za DVD-R je to 1,- Kč za kus, za DVD-RW je to 5,- Kč za kus).

Já tento poplatek zaplatit za můj nový notebook zaplatit nehodlám. Chci si jej objednat ze zahraničí a jsem ochotný zaplatit radši 5.000,- Kč za poštovné z druhého konce světa než abych zaplatil 50,- Kč výpalné, na které podle mého přesvědčení OSA prostě nemá morální nárok.

No ale proč vlastně píšu tento článek.

Hledám jak to s výpalným těmto mafiím je jinde ve světě a proklikal jsem se až k sazebníku poplatků OSA, který mě fakt dostal. Pokud provozujete restauraci a máte v ní televizní přijímač, tak musíte samozřejmě platit nejen koncesionářské poplatky, ale taky výpalné ose. Ale pozor! Pokud svým hostům promítáte výhradně sportovní přenosy (tedy žádnou kradenou hudbu), pak je OSA tak neuvěřitelně milostivá, že vám dá celých úžasných 15% slevu z poplatku! No není to úžasné?

Nyní důrazně žádám dámy a slabší žaludky, ať zde přestanou číst.

.

.

.

Je mi z toho fakt na blití! Vyblít se a rozmazat to po ksichtě těm zkorumpovanejm debilům v parlamentu kteří tohle schválili!!! Když už musím rovnou zaplatit poplatek za to že jsem pirát když jsem si koupil telefon který umí přehrávat hudbu z paměťové karty, dobře, OSA mi tím sama dává najevo, že počítá s tím že si do telefonu stáhnu nejen hudbu kterou mám legálně koupenou, ale i nějakou pirátskou, dobře, poplatek rád zaplatím, OSA mi tím ušetřila rozhodování… Ale proč má sakra platit provozovatel hospody umělcům za to, že svým hostům pouští fotbal?

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Chcete si koupit mobil? Dávejte si pozor na firmu EuroStar
Následující článek: ČR už je “na západě”

Přečti si také další články:

Komentáře (3) ke článku “Všichni platíme výpalné mafii a někteří to ani nevědí”

 1. jerrymungo napsal:

  Krása, co nás ještě bude čekat… Jak v tom království z pohádky, daň z komínů…
  Vzpomněl jsem si na jeden starý fór…
  Zavoĺají si Jana na uřad.
  “Počuj, Jano, ty páliš doma slivovicu:”
  “Ja, pán strážmajster? Nepálim.” “Tož páliš!” “Nie, nepálim.”
  “Ale máš doma prístroj.” ” Tak, prístroj by som mal.”
  “Jaj, tož petsto korún pokuty zaplať.”
  Jano položí na stůl pětset korun a položí druhou pětistovku.
  “A tu je druhých petsto korún za znásilnenie.”
  ” Preboha, Jano, to si kohosi znásilnil?”
  “Tož, nie, ale prístroj na to mám…”

 2. admin napsal:

  Jo jo, s výpalným je to přesně ten stejný případ jako s pristrojem na znásilněnie v tom vtipu… jenže tohle bohužel není vtip, to je realita.

 3. jerrymungo napsal:

  Já o tom vím, že to tak funguje, dokonce se o tom i veřejně mluví a nikomu to nepřipadne divné, že se z každého nakupujícího dělá potencionální zloděj. Proč si mám připlácet za cédéčko, na které si ukládám svoje fotky?

Napiš, co si o tom myslíš: