V Dánsku znovu otiskli karikatury Mohameda

Čtvrtek, 14. Únor 2008, rubrika Politika

Přední dánské noviny dnes znovu otiskly karikatury Mohameda, které před dvěma lety rozpoutaly násilí v arabských zemích. Novinky.cz dnes píší o pěti novinách, na BBC říkali že je jich jedenáct.

Trochu mi uniká cíl, kterého tím chtějí dosáhnout, ale uznávám, že události na které se snaží upozornit si pozornost celého světa zasluhují.

Dánská policie zatkla tři teroristy, kteří plánovali vraždu karikaturisty, který v roce 2005 namaloval obrázek Mohameda, který má v turbanu bombu. Kromě toho, že zobrazovat Mohameda je rouhání, prý to taky vyznělo tak, že muslimové jsou násilní a agresivní, což prý vůbec není pravda. Toto grafické nařčení rozohnilo mírumilovné muslimy tak, že při pár demonstracích zapálili nějakého to auto a nějakou dánskou ambasádu.

Jsou to ti samí muslimové, kteří mají černé na bílem přikázáno od proroka Mohameda (respektive od člověka který o nějaké století později sepsal Korán a prezentoavl ho jako Mohamedovi myšlenky) zabít všechny, kdo nevěří v Alláha jako jediného Boha.

Být násilníky jim tedy přikazuje jejich nejsvatější kniha. Tak proč se rozčilují, když to o nich někdo řekne/napíše/namaluje? Nechápu. A nejen že se rozčilují. Na důkaz toho že mají pravdu sestrojí vraždu člověka, který si dovolil to obrázkem naznačit…

Je to podivné náboženství. Na jednu stranu si vynucují respekt svých zvyků v Evropě (ve Francii nesmí Armáda spásy rozdávat bezdomovcům vepřovou polévku, protože muslimové vepřové nejedí, demonstrují když chtějí univerzity zakázat studentům zahalovat si tvář, protože přece muslimské ženy mají ve zvyku se zahalovat a nevadí že potom nikdo neví jestli ta osoba pod hábitem která složila zkoušku se jmenuje opravdu tak jak se představila).

Na druhou stranu ale, když přiletíte do Saúdské Arábie, vystoupíte z letadla a celník u vás najde Bibli, tak vás rovnou zavřou (protože přece u nich je zakázáno mít jiné náboženství).

Je dobře, že čas od času někdo udělá něco takového jako teď dánské noviny. Sice jsem si jistý že to zase vyvolá vlnu nepokojů, ale třeba se pár lidí (a možná i špetka lidí v arabských zemích) zamyslí nad tím, jestli si Islám tu jednostrannou toleranci z naší strany zaslouží, když se nám za ni odvděčuje tak jak se odvděčuje.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: ČR má “na západ” ještě pořád strašně daleko
Následující článek: Nepoužívejte “how” jako přídavné jméno

Přečti si také další články:

Komentáře (3) ke článku “V Dánsku znovu otiskli karikatury Mohameda”

 1. jerrymungo napsal:

  Zvláštní, zatím se vším, co jsem od Tebe četl, souhlasím a mám stejné názory. A tenhle příspěvek je nejen skvěle napsaný, ale i hluboce pravdivý. Zažil jsem dotek militantního islámu na dovolené v Egyptě a vůbec to nebylo příjemné.

 2. admin napsal:

  Mám radost že mám kdesi spřízněnou duši :-)

  Jaký jsi zažil dotek militantního islámu v Egyptě? Já jsem nikdy v arabské zemi nebyl a i když třeba pyramidy a Údolí králů by mě lákaly, tak k mám Arabům -přiznávám- tak trochu xenofobní předsudky z časů kdy jsem s nimi bydlel na kolejích.

  Mimochodem, dva z těch tří zatčených atentátníků byli ze země, která se prezentuje jako téměř evropská, sice islámská ale prý velmi umírněná a liberální, ze země jejíž prakticky celý hrubý domácí produkt pochází útraty evropských turistů - z Tuniska.

 3. jerrymungo napsal:

  Třeba už jen to, že jedeš autobusem po egyptském městě a u silnice stojí chlap v burnusu, na rameni kalašnikov a sleduje ten autobus laufem. Nebo v Hurghadě kulometné hnízdo a tam umouněný voják s kulometem míří po kolemjdoucích turistech. V Údolí králů jsme byli, nádhera, akorát tam moje žena omdlela vedrem . Ta civilizace tam byla skvělá, jen škdoda, že to v roce 640 vyhráli Arabové.
  A píšeš, skvěle, dobře se to čte, opravdu máš spřízněnou duši.:-))

Napiš, co si o tom myslíš: