Nepoužívejte “how” jako přídavné jméno

Sobota, 16. Únor 2008, rubrika Angličtina

Dlouho už jsem nenapsal žádný článeček o záludnostech angličtiny, tak dnes jeden přidám.

Nepoužívejte how jako přídavné jméno. Já to pořád dělám, i když vím že to je špatně, ale prostě to mám nějak zažité a bez přemýšlení toto slovo používám blbě a uvědomím si to vždycky až když slyším že říkám nesmysl.

Slovo how je (přinejmenším podle mojí terminologie :-) ) příslovce, tedy pojí se se slovesy. Do češtiny se překládá jako jak, nikoliv jaký. A to je právě chyba, kterou pořád dělám. Třeba když se chci zeptat na počasí, říkám How is the weather?, což je nesmysl, správně je What is the weather?, protože se ptáme na podstatné jméno (počasí) a tak musíme použít něco co se pojí s podstatnými jmény (podle mojí terminologie přídavné jméno), tedy what.

How se používá, když se ptáte na slovesa - třeba: Jak to funguje? = How does is work? nebo klasické: Jak se máš? = How are you?

Tohle je zrovna věc, na kterou učebnice myslím nezapomínají, následující příklady byly snad ve všech učebnicích které jsem kdy měl v rukách, ale stejně když nemám čas přemýšlet a prostě mluvím, tak to říkám špatně:
Jaký je? (Řekni mi o něm něco, je hodný? Je hezký?) = What is he like?
How is he? = Jak se má? (Jak se mu daří? Byl nemocný, už je mu lépe?)

Stejně jako každý smrtelník, ani já nevím všechno, a tak jestli máte cokoliv co dodat, tak mi prosím napište komentář, ať už mě chcete opravit nebo jen doplnit. Vždycky se rád přiučím.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: V Dánsku znovu otiskli karikatury Mohameda
Následující článek: Svět už nebude jako dřív: Fidel končí

Přečti si také další články:

Komentář ke článku “Nepoužívejte “how” jako přídavné jméno”

  1. miis napsal:

    Dobry den, chtela bych vas blog predstavit na nasich strankach novinar.info v serialu o zajimavych bloggerech. Bohuzel jsem tu na vas nenasla kontakt, muzete mi prosim napsat na email? Diky

Napiš, co si o tom myslíš: