ČR už je “na západě”

Pondělí, 4. Únor 2008, rubrika Nezařazené

Dneska mám na jazyku (nebo spíš na prstech :-) ) dvě témata na dva články. Bohužel ta dvě témata jsou naprosto protichůdná. Jedno je o tom, že ČR už je na západě, a druhé o tom, že ČR má k západu ještě pořád hodně daleko. Teď napíšu jen ten první příběh a ten druhý napíšu až zítra, ať to nevypadá že mám schizofrenii :-)

ČR už je “na západě”. Mám z toho radost. Nevím jestli se to zlomilo ze dne na den, anebo jsem si toho jednoduše teď všiml a když o přemýšlím, vidím to všude…

Ještě loni, když jsem jel někam do zahraničí, tak jsem žasl nad tím jaká tam jezdí auta, jaké mají uklizené ulice, krásné opravené domy, suprově značené silnice. Tiše jsem jim záviděl jejich platy, kvalitu služeb, prostě kvalitu života. Když jsme jeli někam na výlet, třeba do Rakouska lyžovat, naložili jsme půl auta jídla, protože proč tam kupovat jídlo za trojnásobné ceny, když se dá týden vydržet na konzervách, že? Před hranicemi jsme natankovali nádrž plnou až po zátku, abychom tam nemuseli tankovat. Jedním slovem, batůžkáři.

Teď se to ale najednou všechno nějak zlomilo. Připadá mi, že se změnilo úplně všechno, snad úderem Nového roku.

První věc které si všimnete, když přejedete hranice, že benzín/nafta stojí “na západě” méně než u nás - kolem 1,1-1,2 eura, což je nějakých 29 korun (kromě Německa, tam je benzín/nafta dražší než ve všech jeho sousedních státech). Bezva, máme o jeden zdroj stresu méně, už můžeme tankovat kdekoliv a nemusíme řešit, jestli tankovat před kopečkem nebo za kopečkem. Pak si začnete všímat, že okolo vás vlastně nejezdí samé nejnovější Bavoráky a Mercedesy, ze kterých jsme byli celí paf před 15 lety, protože u nás tenkrát ještě nejezdily, ale sem tam i nějaký 30 let starý rezavý Ford. Chvíli nad tím přemýšlíte a uvědomíte si, že vlastně ten vozový park je stejný jako u nás.

A vlastně ty ulice okolo… kam se poděla ta krása a čistota, kterou jsem měl zafixovanou? V Rakousku a Německu mají čisto pořád, inu, německý smysl pro pořádek, ale taková Itálie, France, Španělsko…

Pak třeba jdete v nějaké evropské metropoli na večeři do restaurace (pracovně, samozřejmě, kdyby šlo o soukromou večeři, spravily by to řízky z domova). A když vidíte účet, nestačíte se divit, vždyť ono by to u nás snad vyšlo dráž! A jestli ne dráž, tak aspoň stejně. Ale na Staromáku by to určitě bylo dražší aspoň o polovinu.

Když jdete někam do supermarketu, tak si ani nevšimnete, že jste někde jinde. Tedy všimnete. U nás si můžete vybrat, jestli si koupíte za super cenu salám, který nikdy neviděl maso, anebo za mnohem vyšší cenu normální salám z masa. Na západě mají pochopitelně jen ten druhý - za stejnou cenu jako u nás.

No a nakonec začnete přemýšlet o platech. Statistika je neúprosná věda, Němci zkrátka mají třikrát větší platy než my a hotovo. Ale ještě před pár lety to bylo pětkrát! Je to trochu tím, že my si náš průměr pořád vylepšujeme, a taky trochu tím, že koruna je silnější a silnější (tomu ostatně vděčíme i za smazávání těch rozdílů v cenách). Je spousta Čechů, kteří vydělávají víc než průměrný Němec. A jestli jich bude přibývat, to záleží jenom na nás. Na tom, jestli budeme sedět v hospodě u piva a stěžovat si, že ten zlý zaměstnavatel nás vykořisťuje a dává nám málo, anebo si přestaneme stěžovat a začneme místo toho radši něco dělat.

Článek jsem začal jako příběh, tak bych mu taky měl dát závěr, jaký příběhy mívají.

Po překročení hranic zpátky domů, když už jste v tom přemýšlení a porovnávání, tak se koukáte po krajině kolem sebe a najednou vidíte, že už vlastně máme hezčí vesnice než na tom západě, domky u nás už taky mají hezké nové fasády, okolo nich už taky jsou dokonale sestříhané trávníky. A známý vám vypráví, jak byl v Jeseníkách, a vy si uvědomíte, že cena kterou tam zaplatil za ubytovaní je vlastně srovnatelná s cenou co jste loni platili za penzion v Alpách. O fous nižší, ale bodejť by byla stejná když i ty hory jsou nižší.
Takže, myslím že už jsme se konečně dočkali. Vítejme v Evropě!

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Všichni platíme výpalné mafii a někteří to ani nevědí
Následující článek: ČR má “na západ” ještě pořád strašně daleko

Přečti si také další články:

Komentáře (3) ke článku “ČR už je “na západě””

 1. jerrymungo napsal:

  Konečně někdo řekl, že na tom zas nejsme tak nejhůř. A že není důvod pořád brečet. Jenže to si nikdo neuvědomí, ono n to lepší se zvyká snadněji.

 2. admin napsal:

  Když jsme u brečení… možná že brzy budeme mít důvod brečet.

  Málokdo si to uvědomuje, ale v Americe a v západní Evropě už se skoro nic nevyrábí, skoro všechno už se vyrábí v Číně nebo jinde v Asii. Zvyšuje se nezaměstnanost, střední třída se začíná bát o práci. Fabriky co zůstaly výhradně v USA vesměs krachují (například prakticky všechny kdysi slavné americké automobilky). V Německu se snižují platy, protože polovina továren se už zavřela a přestěhovala do Asie a na trhu práce je obrovský převis nabídky kvalifikované pracovní síly nad poptávkou.

  Třeba Siemens měl ekonomické problémy v divizi mobilních telefonů. Chtěl propouštět a přesunout část výroby do Asie (protože německá pracovní síla je šíleně drahá). Ale odbory řekly NE a tak Siemens nesměl vyhodit nikoho, a tak radši celou divizi prodal Taiwancům, kteří to po roce celé zavřeli a teď jsou na dlažbě všichni - v Mnichově je to jen ze Siemens Mobile 2800 IT lidí, kteří hledají práci a nemůžou najít, protože všechny IT firmy stěhují svá vývojová pracoviště na východ.

  Tohle nás všechno čeká taky, ne letos a snad ne příští rok, ale během deseti let tenhle problém bude u nás, protože z tohohle pohledu jsme opravdu v Evropě. Zatím u nás ještě zahraniční firmy staví nové továrny a otevírají nové pobočky, ale už dávno nejsme levná pracovní síla z východu. Je otázka času, kdy se nás začnou týkat ty problémy, které teď řeší Němci a Američané.

 3. jerrymungo napsal:

  Taky svatá pravda…

Napiš, co si o tom myslíš: