Tak děti už se učí angličtinu už od třetí třídy

Neděle, 13. Leden 2008, rubrika Angličtina

Před nějakou dobou, může to být tak dva tři roky, nějaká ministryně školství někde plácla, že Češi umí málo anglicky (což je pravda) a že je potřeba to změnit (což je taky pravda), a proto se děti budou učit cizí jazyk ne od páté třídy, ale už od třetí.

Tenkrát jsem si řekl, že už je to asi dlouho, co paní ministryně vylezla ze školy…

České děti totiž podle mě neumí anglicky ne kvůli nedostatečné kvantitě výuky, ale kvůli nedostatečné kvalitě. Nebo spíš kvůli naprosto zoufalé nekvalitě. Tím že se zvýší kvantita se výsledek nezlepší. Možná naopak - pokud se zachová rozpočet a zvýší se kvantita, logicky se nejspíš ještě sníží kvalita… (pokud to ještě jde).

Já jsem se učil angličtinu na základní škole 4 roky (od páté do osmé třídy, byl jsem poslední ročník který se vyhnul deváté třídě). Pamatuji si, že když jsem byl v osmé třídě, jeli jsme v červnu na školní zájezd do Londýna. Tam mi život dal poprvé vědět, že je opravdu potřeba umět jazyky. Na Trafalgarském náměstí jsem si chtěl koupit plechovku Pepsi která stála jednu libru, dal jsem stánkaři desetilibrovku a on mi vrátil čtyři libry. Nebyl jsem schopný mu říct naprosto nic. Po čtyřech letech “studia” angličtiny. Musel jsem zaběhnout pro naši průvodkyni a říct jí co se stalo, aby přišla říct stánkaři ať mi vrátí ještě pět liber, ten samozřejmě řekl že jsem mu dal pětilibrovku a bylo hotovo.

Dnešní děti budou mít oproti mně obrovskou výhodu - budou se učit jazyk o dva roky dřív, šest let místo čtyř. To je o půlku déle. Jenže kolik je nula krát jeden-a-půl? Abych nezapomněl - řekněme, že jsem (podle známek) patřil do nejlepší čtvrtiny dětí. Z těch 25 co nás bylo ve třídě měly pokud se dobře pamatuji lepší známky z angličtiny tak tři nebo čtyři holky.

Abych se posunul dál. Na střední škole jsem se učil angličtinu další čtyři roky. A výsledek? U rozřazovacích zkoušel při přijetí na vysokou školu mi bylo doporučeno zapsat se do kurzu Pre-Intermediate (pokud by někdo nevěděl, úplní začátečníci jsou Elementary, ti co se umí představit jsou Pre-Intermediate, pak jsou Intermediate a Upper-Intermediate a pak už nevím). Takže po 8 letech “studia” jsem byl schopný přečíst si básničku z časopisu pro děti.

Až na té vysoké škole se to konečně nějak záhadně zlomilo. Buď to bylo a) jiným způsobem výuky, nebo tím že b) jsem jeden semestr chodil k rodilému Kanaďanovi, anebo tím, že c) jsem na kolejích začal přicházet do styku se zahraničními studenty, kteří neuměli česky.

No a pak jsem začal pracovat, najednou jsem musel denně číst a psát anglické e-maily (to už pro mě tenkrát nebyl problém), občas taky s někým mluvit (to už problém byl) a čas od času taky telefonovat (a to by problém velký). Ale nějak jsem neměl čas o tom přemýšlet, začal jsem chodit na hodiny angličtiny k Američanovi a později k Britovi, a po nějakém roce-dvou jsem si najednou uvědomil, že už pro mě není problém se domluvit po telefonu, a po dalším roce jsem najednou zjistil, že už se můžu dívat na americké filmy v originále bez titulků.

Proč to všechno píšu? Protože tohle všechno jsem si pomyslel, když jsem slyšel tu geniální myšlenku začít s výukou o dva roky dřív. No a teď jsem se dozvěděl, že nápad už byl zrealizován a děti už se učí jazyk od třetí třídy. Co se dá dělat, je to lepší než nic. Mám předsevzetí, že moje děti budou mluvit anglicky dřív než se dozvědí, jak moc je to pro ně důležité. Ale nedělám si iluze, že by je to naučili ve škole.

(to jsem to ale napsal dlouhý článek, omlouvám se :-)

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Jsem na prvním místě v Googlu!
Následující článek: Učitelky angličtiny se anglicky nedomluví

Přečti si také další články:

Komentář ke článku “Tak děti už se učí angličtinu už od třetí třídy”

  1. DarkLady napsal:

    jo, problém je v tom, že se ve školách příliš drtí gramatika, která je při domluvě naprosto k hovnu, místo aby se mluvilo. Student píše a píše gramatická cvičení, ale namluví tak akorát hovno. A k čemu to vede? Že ho stánkař okrade stejně, jako cizince v Čechách pověstní kapsáři.

    P.S.: pak je, myslím, advanced (teda, snad se to tak píše) :-)))
    P.P.S.: A za délku článku se nikdy neomlouvej. To se dělá u mailu. Dlouhý post je, pokud je dobře napsaný, spíše kladný jev. A Ty píšeš moc hezky ;)

Napiš, co si o tom myslíš: