Na Heathrow havaroval Boeing 777

Pátek, 18. Leden 2008, rubrika Nezařazené

Dnes na hlavním Londýnském letišti Heathrow při přistání havaroval Boeing 777 letící z Pekingu. Prakticky se nikomu nic nestalo, odnesly to jen plechy, takže štěstí v neštěstí.

Normálně bych o takové věci nepsal, letadla prostě občas padají, není na tom nic zvláštního. Tentokrát to ale přece jen trochu zvláštní je. Boeing 777 totiž prý ještě neměl vážnou havárii, dnešní incident je prý zatím nejhorší havárií Boeingu 777 v historii. Nejhorší havárie, a přitom to odnesl jen podvozek a motor. Není to zvláštní? Boeingy 737 padají jak hrušky, za loňský rok jich havarovalo pět, od roku 1972 šedesát čtyři. A Boeing 777 ještě nikdy!

Když jsem se koukal na fotky havarovaného letadla, napadlo mě, co se asi s takovým letadlem dělá. Má nalomené křídlo, ulomený jeden podvozek, zničený jeden motor, a nejspíš odřené břicho. Jinak vypadalo jak vyprané v Perwollu :-) Kdyby to bylo auto, tak by ho někdo dovezl na valníku do České republiky, dal by tam motor vytažený z nějakého jiného vraku, podvozek přivařil, břicho a křídlo trochu překytoval a přelakoval, a za týden už by auto stálo v AAA s cedulí “první majitel, servisní knížka, nebourané, perfektní stav”. Ale když je to letadlo? Tam by doufám nikdo neriskoval, že motor vytažený z jiného vraku přestane fungovat a že amatérsky přivařený podvozek upadne. Autobazaristům je to fuk, ale v letadlech jde přece jen o trochu víc.

Na druhou stranu, takové letadlo stojí pěkných pár dolarů. Opravit motor, podvozek, křídlo a břicho by určitě bylo mnohem mnohem mnohem levnější než koupit nové letadle a to bourané sešrotovat… Ono je asi lepší nad tím nepřemýšlet, jinak by člověk asi nemohl létat :-)

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Učitelky angličtiny se anglicky nedomluví
Následující článek: Nevíte, proč si papež říká “Svatá stolice”?

Přečti si také další články:

Komentáře (5) ke článku “Na Heathrow havaroval Boeing 777”

 1. Upirrr napsal:

  Řekl bych, že to opravuje přímo výrobce. A taky za to pak ručí.

 2. Upirrr napsal:

  Ted jsem o tom cetl na wikipedii - letadla s takovymto poskozenim se zpravidla neopravuji.

 3. admin napsal:

  Já jsem si právě původně řekl, že je škoda že to letadlo asi sešrotují, protože vypadá že velká část je asi úplně zdravá. Pak mě ale napadlo, že by z toho nějaký šikovný český automechanik zaručeně dovedl udělat zase nové letadlo :-) Anebo aspoň vzal doklady a přihlásil by na ně nějaké jiné letadlo, které třeba už někdo vyřadil kvůli věku a létal by dál :-)

 4. jerrymungo napsal:

  No, kdyby to trochu vyklepal, přestříkal, motor ze sekačky nabo z trabanta…

 5. kaja napsal:

  fajny článek ale ber v úvahu že 737 líta od roku 1968 a bylo vyrobeno víc jak 6348 kusů, 777 lítá od 1995 a bylo vyrobeno přes 864 kusů tak celkem velký rozdíl, ale jinak 777 patří k nejbezpečnějším letadlům.
  Jinak poničená letadla po havárii se už neopravují a automaticky se vyřazují

Napiš, co si o tom myslíš: