Kdo je nejlepší současný český textař?

Čtvrtek, 29. Listopad 2007, rubrika Nezařazené

Podle mě jednoznačně Lou Fanánek Hagen.

Škoda že hudba skupiny Tři sestry není tak úplně moje krevní skupina, protože jejich texty považuji za to nejvtipnější, co v současnosti česká hudební scéna nabízí. A když říkám “nejvtipnější”, tak tím myslím nejen že se tomu člověk zasměje, ale taky že při psaní textu byl použit jakýsi důvtip neboli inteligence. Jak možná čtenáři mého bloku už vědí, přestože mám technické vzdělání, baví mě jazyky, baví mě hrát si se slovy a užívat krás jazyků (jsem takový lingvista-amatér). A to přesně Fanánek umí a dělá.
Abych byl konkrétní. Dostalo se mi do rukou nové album Tří sester, Mydlovary. Samozřejmě že zhruba znám stará alba téhle skupiny a znám taky další Fanánkovy texty (Těžkej pokondr, Maxim turbulenc a spousta dalších). Ale zase jsem byl příjemně překvapen a zase jsem se zasmál. Třeba u takového slova “nanosekunda”. Napadlo vás někdy, že když se správně zazpívá, může znít i jako úplně něco jiného než miliardtina sekundy?

Anebo písnička “Toi story - příběh sraček”. Když jsem viděl název, zasmál jsem se a řekl jsem si: no jo, stačí vyměnit “h” za “s” a z příběhu hraček je příběh sraček. Pak jsem tu písničku slyšel a zjistil jsem, že se tam zpívá o “toitoice”, tedy o populární chemické kadibudce značky TOI TOI. Zkrátka, důvtip hry se slovy toho názvu má ještě další rozměr. A přesně tohle umí snad jedině Fanánek. A ještě možná “Cimrmani”, ale co si budeme povídat, ti už dlouho těží ze svojí hodně staré tvorby a jejich poslední divadelní hry už zdaleka nejsou to co ty staré.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Ješitná Česká Spořitelna
Následující článek: Opatrně se slůvkem “some”

Přečti si také další články:

Komentář ke článku “Kdo je nejlepší současný český textař?”

  1. einar napsal:

    souhlas s Fanánkem, jeste bych neopominal texty skupiny Tata Bojs. Inteligentni vtipny a k tomu navic okoreneny skvelou hudbou … Myslim si, ze co se tyce textu patri k tomu vubec nejlepsimu u nas

Napiš, co si o tom myslíš: