Proč se lidi na dálnici nechají “roztlačit”?

Úterý, 30. Říjen 2007, rubrika Auta a motorismus

Když si pořídíte tempomat, naskytne se vám příležitost pozorovat jistou část lidské psychologie, kterou většina lidí nemá příležitost vidět.

Když jedete po dálnici s tempomatem (to znamená že počítač v autě sám udržuje nastavenou rychlost a řidič nemusí mít nohy na pedálech) a pomalu dojíždíte jen o trošku pomalejší auto, drtivá většina z nich začne zrychlovat. Takže se blížíte a blížíte a čím jste blíž, tím rychleji auto před vámi jede, takže se vlastně přizpůsobí vaší rychlosti. Různí lidé za sebou nechají různě místa. Někdo zrychlí tak, že zůstane přede mnou 50 metrů, takže pak jedu třeba kilometry za ním. Jiní lidé se ale nechají dojet na 20 metrů a to už je mi nepříjemné se na ně tolik lepit, takže dám blinkr a vyjedu do levého pruhu. Jenže oni si pořád drží tu moji rychlost, takže musím šlápnout na plyn, abych je vůbec předjel. Jakmile jsem před nimi, pustím plyn, auto zpomalí na nastavenou rychlost a pokračuje zase samo.

Ale v tu chvíli řidič předjetého auta často úplně odpadne, prostě i když jel předtím třeba 3km stejně rychle jako já, najednou ubere a během kilometru ho ztratím z dohledu.

Samozřejmě tohle nefunguje, když jedu 140 a dojíždím někoho kdo jede 110, takový člověk pochopitelně na 140 nezrychlí. Ale když jedu 130 a dojedu někoho kdo jel předtím 125, tak o ten fous opravdu zrychlí většina lidí. Uměl by někdo vysvětlit proč? Nemyslím si že to dělají vědomě, už jen proto že si nedovedu vysvětli důvod proč by to dělali.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Co jsou to “linking verbs”
Následující článek: Vtip nevtip

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: