Nechápu Radima Jančuru

Pátek, 12. Říjen 2007, rubrika Nezařazené

Myslím že málokdo pochybuje o tom, že Radim Jančura, zakladatel a majitel Student Agency, je jedním z nejúspěšnějších současných českých podnikatelů. Anebo aspoň jedním z nejúspěšnějších z těch které je vidět, pak jsou tady ještě takoví Grossové, kteří během pár měsíců vydělají desítky nebo možná stovky milionů bez jakékoli vlastní investice, ale to je jiná liga, s těmi Radima Jančuru srovnávat nechci.

Radim Jančura je vizionář, prostě se rozhodne že bude mít nejluxusnější vlak v ČR a že Českým drahám teprve ukáže, jak se to na železnici má dělat a já věřím, že svoji vizi naplní — koneckonců už se mu něco hodně podobného povedlo s autobusovou dopravou.

Co ale nechápu je jeho filozofie, že není důležitý zisk, ale obrat. Za rok 2006 měla jeho Student Agency 2,5 miliardy obrat, ale pouhých 15 milionů zisk. Ne že by se mně osobně zdál roční zisk 15 milionů pro jednoho člověka málo, ale je to marže pouhopouhých 0,6%. Znamená to, že firma utratí 99,4% všech peněz co vydělá. Spousta z výdajů jsou fixní výdaje, takže nezáleží na tom kolik se vydělává, ale tyto výdaje se musí platit vždy. Třeba takový leasing na autobus. Když bude autobusem jezdit o 10% lidí méně, klesnou příjmy firmy o deset procent, ušetří se sice trocha nafty, ale leasing na autobus se bude muset platit pořád stejný, řidič bude chtít pořád stejný plat, pronájem kanceláří bude pořád stejný… takže místo příjmů 2.500 milionů budou najednou příjmy jen 2.250 milionů a z vydělaných 15 milionů ročně se snadno může stát prodělaných 200 milionů.

Odliv 10% zákazníků myslím není vůbec nereálný scénář, stačí aby se na trhu objevil nový konkurent. Naštěstí Student Agency nemá jen žluté autobusy ale taky další aktivity, takže doufám že by ustála i větší než desetiprocentní odliv cestujících. Snad to má pan Radim Jančura dobře promyšlené, držím mu palce aby mu vize z vlakem vyšla a nezlomila mu vaz. On totiž Václav Fišer byl taky velmi úspěšný podnikatel, který dokonce pro svoji cestovní kancelář koupil dva Boeingy 737. Kdyby se byl býval držel aspoň trošičku při zemi, tak mohl být úspěšným podnikatelem dodnes.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Bordel v Třebíči
Následující článek: McDonald’s dorazil do Afriky

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: