O mýtném na silnicích nižších tříd

Sobota, 15. Září 2007, rubrika Auta a motorismus

Po delší době napíšu zase něco na politické téma.

Poslední dobou mi vrtá hlavou otázka mýtného na silnicích nižších tříd. Na dálnicích se to ještě dá pochopit. Relativně málo rozsáhlá síť, relativně obrovský provoz. Třeba v Rakousku to udělali poměrně chytře. Zavedli mýtné na dálnicích a zrušili podnikatelům silniční daň. Průměrný podnikatel zaplatí přibližně stejně (některý samozřejmě víc, některý méně), ale mýtné je na rozdíl od silniční daně možné vybírat i od cizinců, kterých po dálnicích projíždí dost, takže státní pokladna je na tom lépe, přitékají peníze z jiných států a rakouský národ tedy vlastně bohatne.

Zato u nás, nejen že silniční daň zrušena nebyla takže podnikatelé platí daně obě, ale ještě navíc se reálně uvažuje o zpoplatnění silnic nižších tříd. Stát tím dostane obrovské množství peněz. Samozřejmě, stát tyto peníze dostane ze svých vlastních občanů. U toho dálničního mýta se můžeme uklidňovat tím, že mýto platí třeba polský kamion vezoucí pomeranče ze Španělska do Polska a tak my na tom vlastně vyděláme. Ale Avie která veze rohlíky z Dolních Lhoty do Horní Lhoty musí náklady na cestu rozpočítat na ty rohlíky, takže mýtné na silnicích třetích tříd nezaplatí nikdo jiný než my všichni.

Ponechám teď stranou fakt, že stát s penězi které má v pokladně hospodaří mého názoru dost neefektivně (ve státní sféře se penězi nehorázně mrhá, to ví každý kdo tam byl někdy zaměstnaný).

Věřím že stát peníze potřebuje, někde je brát prostě musí. Ale proč zrovna z mýtného na zapadlých silničkách někde na venkově? Tento výběr mýtného bude stát stát obrovské množství peněz. Nejen že musíme zaplatit zisk firmě Kapsch, ale provoz systému bude stát horentní peníze, takže než se vybrané peníze dostanou do státní poklady, zbude z nich třeba polovina.

Proč se místo toho třeba jednoduše nezvedne sazba DPH, třeba o půl procenta? Stát by si přišel na své, udělalo jedním zasedáním Sněmovny a nestálo by to ani halíř - nemuseli bychom dávat desítky miliard rakouské firmě Kapsch (takže rakousko jako celek opět chytře bohatne a my jako hloupé ovce ještě více chudneme), nebyl by potřeba ani jeden jediný úředník navíc. Peníze které by z nás stát dostal by zkrátka přišly do státní poklady celé a ne jen polovina.

Když o tom přemýšlím, chce se mi brečet.

Místo aby náš stát chytře vydělával peníze od jiných národů poskytováním služeb, tahá peníze z nás a hloupě jimi mrhá. Připadá mi že mám jen dvě možnosti: buď věnuji následující rok svého života tomu, že budu objíždět republiku, pořádat meetingy a vysvětlovat lidem svůj názor a nakonec prosadím referendum, ve kterém národ mýtné odmítne, anebo emigruji.

Vidím to spíše na tu druhou možnost…

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Naše paměť je prý lepší než si myslíme
Následující článek: Daňový systém na Kajmanských ostrovech

Přečti si také další články:

Komentář ke článku “O mýtném na silnicích nižších tříd”

  1. jindrich sestak napsal:

    Ptate se proc a to je spravne. Misto aby si vice lidi tuto otazku trkae polozilo a zkusilo zodpovedet jen povetsinou jednim uchem vyslechnou a pak mavnou rukou ze se jich to netyka… Ale tyka. Chtel bych rict ze ti zlocinci, tam u koryta avsak jelikoz na to nemam jediny dukaz musim pouzit neutralni vyraz politici z toho vseho nejakou a nemalou prebendu ne li primo neco kapne na konto jak se tak da se usuzovat obcasnym pohledem na obcas prasaknouci kauzu, ktera se vsak vzdy je li osemetna mene ponecha “vyhnit” do ztracena, je li osemetna vice, primo “spidlata”, po zasluze uklizena do bruselu. Tak nebudme tak servilne nevsimavi a nezapominejme tak rychle. Dvacet let uplynulo od sametove “revoluce” komuniste a mafie s organizovanym zlocinem ovladla pole a zahranicni nadnarodni spolecnosti vycucly a nebo zkoupily co slo a melo cenu. To ze mame tolik nejdrazsich (bankovnich telefonnich … a jinych ) sluzeb oproti jinym zemim, soudni nemoc spise nez moc a sami si doplnte co jeste… JE PROSTE SKANDALNI. Ze tohle budu nucen napsat dnes by me pred dvaceti lety nenapadlo. Sam bych se musel tehdy povazovat za propagatora vseho jen ne demokracie. Ona silne sklonovana “demokracie” je jaksi nevinna. Jako definice to je silna a ucinna myslenka. Jen praxe ukazuje ze jeji aplikovani neni nejlepsi a tendence ukazuje ze se naopak stav zhorsuje. Celoevropsky. Globalne-celosvetove. Zeme ktera potiskla nejvice papiru timto slovem zacala take nejvic valek v tomot stoleti (temer 50!) Takze nezapominejme a neverme slepe. Informace jsou vetsinou proklamace a hledejme fakta. Stoji nam to za to. Jde o to co predame nasim detem. Patrne nas budou muset odsoudit pro nasi liknavost. Zaslouzime si to. Nenechme si prerust pres hlavu byrokraticka omezeni, policejni buzerace a jine mocenske nastroje ovladani mas. Protoze to jsme. Stado ktere je treba nekam vest, citite se take tak? (kam se vede dobytek nakonec pote co se vydoji?) Historie se opakuje a kdo nezna vlastni historii opakuje svoje chyby znova rekl nekdo moudry.

Napiš, co si o tom myslíš: