Když něco nefunguje dobře, je lepší to radši opravit hned

Pondělí, 24. Září 2007, rubrika Auta a motorismus

Tak mám konečně opravené auto, že se mi rozbilo jsem psal už před víc než dvěma týdny. Teď ho jako vyprané v Perwollu, tedy skoro jako nové. Oprava stála se vším všudy i s odtahem něco málo přes 19.000,- Kč, byla to prakticky generálka horní půlky motoru.

Proč tenhle článek píšu? Protože oprava mohla stát tak 4 tisíce a nemusel jsem být dva týdny bez auta, kdyby se ta vadná součástka vyměnila už dřív. Ono totiž v tom motoru něco cvakalo. Za dva roky co to auto mám jsem s ním byl postupně asi ve třech nebo čtyřech servisech kvůli různým věcem a vždycky jsem se zeptal, co si myslí o tom cvakání. Všichni mi vždycky řekli, že to jsou “hydroštely” a že to nemá cenu opravovat, že to prostě u těchto starších motorů klepe, a že to je jenom zvuk a že to ničemu nevadí.

Ten “hydroštel” nebo “stavítko” nebo jak se tomu ještě říká je takové cosi co automaticky vymezuje vůle ventilů podle tlaku oleje. Na starých motorech se vůle ventilů vymezovala jednou za čas ručně podle takových plíšků, u novějších motorů to dělají automaticky tyhle věcičky. No a jedna tato věcička prostě tu vůli ventilu vymezovala špatně a jednoho dne už to cosi nevydrželo, rozletělo se to a rozmlátilo to vačkový hřídel a hlavu motoru. Takže oprava za těch 19 tisíc. Kdybych byl býval trval na tom, že to chci opravit, tak by mě preventivní výměna všech těch krámů vyšla asi na 4 tisíce a ještě bych to ráno zavezl do servisu a odpoledne bych to měl hotové, takhle jsem zůstal trčet s nepojízdným autem 20km od domova (ještě že ne 2000km jako třeba když jsme byli v červnu na Korsice) a dva týdny jsem byl bez auta.

Takže poučení pro příště: když mám pocit, že něco v autě (nebo možná i kdykoliv jinde) není úplně v pořádku, tak je lepší to opravit hned než čekat až se to úplně rozsype. Jenže jak poznat že je potřeba to vyměnit, když lidi kteří se tváří že tomu rozumí vám tvrdí že je to zbytečné? :-(

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Nezastavujte v připojovacím pruhu na dálnici!!!
Následující článek: To jsem to ale blbec

Přečti si také další články:

Komentář ke článku “Když něco nefunguje dobře, je lepší to radši opravit hned”

  1. fantazie napsal:

    Není nad radu odborníků. ;)

Napiš, co si o tom myslíš: