ROMing: neuráží vás to, Romové?

Pátek, 8. Červen 2007, rubrika Nezařazené

O tomto filmu se teď dost mluví a musím říct že neznám nikoho, komu by se vyloženě líbil. Někomu připadalo že to nemá žádný děj, který se autoři snaží nahradit oplzlými vulgarismy. Někdo naopak říkal že nejlepší na celém filmu byly Polívkovy hlášky. Já osobně bych přemíru vulgarismů napsal spíš trapností než vtipností. Ve filmu Dědictví to bylo vtipné, v pozdějších Polívkových filmech už míň, teď už mi to vyloženě připomíná přísloví: “opakovaný vtip není vtipem”.

Další věcí která se mi nelíbila byl nekonsistence příběhu. Hrdinové jeli na výlet a najednou seděli v kostele na křtinách. Nepochopil jsem čí jsou to křtiny a především jsem nepochopil proč farář chtěl občanky rodičů, proč by je měl posílat na matriku (tam snad data rodičů mají už z porodnice, ne?). Taky jsem nepochopil, kam v závěru celé příbuzenstvo zmizelo - do cíle cesty dorazili opět už jen 3. No, možná kdybych dával větší pozor, třeba by mi to bylo všechno jasné.

Co mě ale na filmu zarazilo bylo vyprávění o králi Somálim, který se styděl za to, že neumí krást a pracuje. Když jeho rodina přišla na to že pracuje, úplně ho deklasovali. Jeden z hlavních hrdinů se stydí rozsvítit si doma světlo aby sousedi nezjistili že nemá odstřiženou elektřinu.

To že spousta lidí parazituje na společnosti a živí se drobnými krádežemi víme všichni. Že procento Romů kteří takto žijí je větší než procento “gadžů” kteří to dělají si myslí asi taky všichni. Ale že by pro cikány byla taková ostuda pracovat a neumět krást? Nevím jestli to autoři mysleli jako vtip nebo jak.

Zajímalo by mě, kolik cikánů se tomu zasměje. Myslím že ani jeden, bohužel si myslím že to spíš v některých zvýší “protigadžovské” předsudky.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: “Shadow” versus “shade”
Následující článek: “Try going” versus “try to go”

Přečti si také další články:

Komentář ke článku “ROMing: neuráží vás to, Romové?”

  1. Elen napsal:

    Je to tak, souhlas.

Napiš, co si o tom myslíš: