O přistěhovalcích

Pondělí, 7. Květen 2007, rubrika Politika

Před chvílí jsem napsal mini-článeček s gratulací novému francouzském prezidentovi. Přemýšlel jsem u toho, jak tam zamete s těmi přistěhovalci na předměstí, kteří tam dělají jenom binec (a opálení jsou taky, takže pan Čunek by jim možná zaplatil cestu někam jinam :-) ) a vzpoměl jsem si na jednu moji kratičkou příhodu která se mi stala minulý týden.

Šli jsme do diskontního supermarketu a hned ve vchodě nás zastavil cizinec, v pracovních kalhotech, a ptal se nás na něco s telefonem nebo kartou do telefonu nebo něco takového. Běžně když vidím taková individua, tak je naprosto ignoruji a co nejrychleji pokračuji svoji cestou, protože vždy předpokládám že mě chtějí okrást anebo žebrat. Takže jsem řekl že nevím a pokračoval jsem, ale pak jsem si nějak všiml že má nějaké jiné oči než ti co nabízejí zaručeně pravé zlaté prstýnky anebo byli okradeni a teď nemají ani na jízdenku domů a slibují že všechno vrátí.

Tak nějak jsem měl pocit, že tenhle člověk mě asi nechce okrást, jenže jsem mu bohužel nerozuměl, naznačoval něco s telefonem a říkal “karta” a ukazoval do obchodu. Myslím že chtěl vědět jestli se tam dá koupit dobíjecí kupon do mobilu anebo telefonní karta. A to jsem stejně nevěděl jestli tam prodávají nebo ne, takže jsem mu prostě řekl že nevím a běžel jsem za nákupem (a za přítelkyní, která když ho viděla tak dost zrychlila a byla už někde v útrobách obchodu :-) )..

Potom jsem přemýšlel co vlastně mohl chtít a začalo mi ho být líto. Je to sice cizinec ve špinavých modrákách, ale třeba je to slušný člověk který někde doma na Ukrajině nebo kde nemohl sehnat práci, tak za poslední peníze koupil jízdenku na západ, opustil svoji rodinu, opustil zemi kde mu rozuměli a odjel do země, kde se neumí domluvit a všichni se na něj dívají přes prsty. Přestože věděl do čeho jde, že to bude tvrdé, přesto šel za svým snem o lepším životě.

Uvědomil jsem si že jsme na jedné lodi.

Přeji mu aby se mu jeho sen splnill. Až potkáte cizince, nemějte ho automaticky za gaunera.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Sarkozy: Gratuluji!
Následující článek: Stručné hodnocení mojí osobnosti

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: