Jsem pravičák nebo levičák?

Sobota, 5. Květen 2007, rubrika Politika

Tímto článkem se asi budu dost opakovat, tak jestli vás nebude bavit, tak se na mě prosím nenaštvávejte ale jednoduše ho nečtěte. Je to text kterým jsem se zapojil do diskuze na toto téma na diskuzním severu pauza.cz, ale protože tento blog jsem si založil abych zde dával na odiv moje oduševnělé myšlenky, dávám ten text i sem.


Jsem volič pravice. Stačí se podivat na vývoj ekonomiky různých států ve světě během 20. století a nedokážu pochopit jak někdo může volit levici. Na přelomu 19. a 20. století měly všechny státy prakticky stejnou výchozí pozici (dobře, USA měly náskok už tenkrát, ale proč asi?) a konkrétně meziválečná ČSR měla ekonomiku v Evropě dost nadprůměrnou. Všechny státy které se daly “pravou cestou” (západní evropa, USA, …) jsou tam kde jsou a státy které se daly “levou cestou” jsou taky tam kde jsou.

Není to náhoda ale je to tím, že levicová politika nemotivuje lidi podávat výkony, otevřeně říká “nic se neboj, ničím se nestresuj, stát se o tebe postará a kdyby náhodou někdo měl víc než ty tak mu to sebereme a dáme to tobě”. Jinými slovy, “jestli se budeš snažit tak ti seberem co vyděláš a dáme to těm co se nesnaží”. To se pak člověk nemůže divit, že se průmysl a tím pádem ani ekonomika (a tím pádem ani životní úroveň) nevyvíjí, protože nikdo neinvestuje do technologií, nikdo si neláme hlavu tím jak zefektivnit procesy.

Naproti tomu pravicová politika říká: snaž se, protože budeš mít tolik kolik si vyděláš. Takže lidé se snaží a podle toho vypadá růst celé ekonomiky (protože ten dělá to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc…).

Nechce se mi věřit že by to nevěděl Paroubek, když rozdávál nové a nové sociální dávky.

Teď jinak: když necháte děti, aby rozhodovaly co budou jíst, budou se cpát jen čokoládou. Od toho tu jsou rodiče, aby je usměrnili a krmili je tím, co je pro ně dobré.

Davy lidí jsou jako malé děti - chtěli by se mít dobře teď (chtěli by tu čokoládu) a nemyslí na to, jak to co budou jíst teď ovlivní jejich budoucnost. Politici mají tu moc rozhodnout, jestli jim tu čokoládu dají i za cenu že špatně porostou kvůli nedostatku vitamínů (levice), anebo jim čokoládu odepřou a budou jim dávat ovoce aby dobře a rychle rostli a potom si mohli čokolády koupit kolik budou chtít (pravice).

A ještě přídavek ve formě mé odpovědi na reakci jiného diskutujícího -voliče levice:


Myslím že Miloš Zeman řekl: “Kdo se pořád vrací do minulosti, jednou se v ní utopí”. Chybovat je lidské, politici jsou lidi a dělají a vždycky dělali chyby. ODS v prvních letech po revoluci udělala spoustu obrovských chyb. Stalo se, bohužel. Ale poučme se z chyb a pojďme dál!

ČSSD udělala podle mě ještě mnohem větší chyby, když v roce 1948 umožnila Gottwaldovi nastolit levicovou totalitu. Kdyby se tehdy ČSR ubíralo pravicovou cestou, mohli jsme na tom dnes ekonomicky být podobně jako Švýcarsko, Belgie, Irsko, Nizozemsko… Ale už nemá cenu se tím dnes zabývat a někomu to vyčítat. Bohužel, co se stalo, nemůže se odestát.

I v ODS jsou dnes už úplně jiní lidé než byli v roce 1990. A bohužel, vůbec se mi nelíbí jejich styl a volil bych jakoukoliv jinou pravicovou stranu, která by měla naději na výtěžství. Ale žádná další pravicová strana která by měla šanci porazit Paroubka tady není, takže bohužel budu volit ODS a budu ji volit ne proto co udělala nebo neudělala v minulosti, ale proto že věřím že budoucnost s ODS bude růžovější než budoucnost s ČSSD a komunisty.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: “Ovoce” není “Fruit”
Následující článek: Lukáš Pešek vyhrál!

Přečti si také další články:

Komentář ke článku “Jsem pravičák nebo levičák?”

  1. Veronika napsal:

    Víš co? Nejdřív se nauč psát!

Napiš, co si o tom myslíš: