Umíte psát všema deseti?

Neděle, 29. Duben 2007, rubrika Nezařazené

Já jo. I když zarputilý stenograf by mě asi nepochválil. Mám totiž velikou kadenci úhozů (kolem 350 za minutu), ale taky velikou kadenci překlepů. Ale koho by to trápilo, když máme Backspace :-)

Že se chci naučit psát všema deseti jsem se rozhodl během studia na vysoké škole. Koupil jsem si “rozlomenoou” ergonomickou klávesnici a rozhodl jsem se, že už se při psaní nikdy nepodívám na klávesnici. Nešlo to hned, ale zlepšovalo se to a zlepšovalo, až to nakonec šlo.

Psaní všema deseti není jenom o rychlosti. Docela často vídám, že někdo dvěma/čtyřma prsty píše a když dopíše větu, vzhlédne od klávesnice k monitoru aby si ji přečetl, zjistí že nic nenapsal, protože měl kliknuto někam jinam. Kdyby psal všema deseti, nikdy by se mu to nestalo, protože by se celou dobu díval na obrazovku.

Když někdo píše všema deseti, tak překlepy vidí okamžitě, takže je okamžitě opravuje a prakticky ho to nijak nezdržuje (aspoň tak to dělám já). Když ale píše dvěma-čtyřma prsty, třeba i stejně rychle (dá se to, věřte mi…), tak nejenom že těch překlepů udělá daleko víc, ale hlavně se k nim pak musí vrátit aby je opravil, což zabere spoustu času.

Jestli patříte mezi dvou- až čtyřprsťáky a počítač používáte už dlouho, určitě víte, kde které písmenko leží (aspoň zhruba), zkuste si zakázat dívat se na klávesnici a psát po paměti. Nejprve budete muset přemýšlet u každého písmenka, kde leží a tutíž kterým prstem ho máte zmáčknout, ale když vytrváte, časem si to váš mozek zautomatizuje a časem už vám to bude psát úplně samo. I tady se lidský mozek učí podle postupu, o kterém jsem psal ve článku “Nevědomá nevědomost” v rubrice Angličtina. První fázi (nevědomou nevědomost) už máte za sebou, teď už víte že je možné umět psát všema deseti poslepu, jste tedy ve stádiu vědomé nevědomosti. Nyní je třeba překročit do dalšího stádia - vědomé vědomosti. O každém písmenku jednotlivě budete muset přemýšlet, popřípadě se podívat, pod kterým prstem leží, takže vám to zabere víc času než kdybyste text napsali dvěma prsty. Časem a usilovným tréningem ale postoupíte do stádia nevědomé vědomosti, kdy vám prsty budou skákat po klávesnici samy, ani nebudete vědět jak.

Jeden můj známý říká, že nepotřebuje psát všema deseti, protože by stejně tak rychle nestíhal přemýšlet. To je ale podle mě úplný nesmysl.

Učte se psát všemi deseti, stojí to za to. Nepotřebujete na to chodit do školy, stačí opravdu chtít a trénovat.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: “Nevědomá nevědomost”
Následující článek: Pokácel jsem švestku :-(

Přečti si také další články:

Komentáře (4) ke článku “Umíte psát všema deseti?”

 1. Petr napsal:

  Nelze to zobecnovat: Ja pisu “vsema trema” (jako vetsina programatoru), ale stejne rychle, jako prumerny pisatel vsema deseti. Na klavesnici se nedivam vubec. Vsechno je o cviku :)

 2. D.D. napsal:

  Nevim, kdo prisel na to, ze vetsina programatoru pise “vsema trema”. Jsem programator a vsichni v nasem teamu pisou deseti prsty.

 3. nikika napsal:

  Já nevim že když si teda programátor a píšeš všema deseti proč neumíš psát aspoň s háčkama .

 4. Lalinka napsal:

  Aojky jak se jmenuješ…??

Napiš, co si o tom myslíš: