Mají mít obchody otevřeno v neděli?

Pátek, 27. Duben 2007, rubrika Politika

Když jsem před chvílí psal článek o tom že Rakušáci blokují hraniční přechody (pakáž jedna), vzpoměl jsem si na jednu záležitost, o kterou bych se s vámi chtěl podělit.

Nedávno jsem se téměř pohádal se svoji sestrou, jestli by měli mít obchody otevřeno v neděli (vzpoměl jsem si na to teď, protože v tom slavném Rakousku si v neděli nekoupíte ani čerstvý rohlík). Jak už možná někteří pochopili, jsem pro to, aby měly obchody v neděli otevřeno.
Úplně mě nadzvedlo, když nedávno komouši v našem parlamentu navrhli, aby se zákonem zakázalo obchodníkům mít otevřeno v neděli a v noci (nutit chudáčky zaměstnance, aby pracovali). Milí komunisté, jestli to nevíte, tak ti provozovatelé obchodů investovali spoooousty peněz, aby mohli obchod otevřít. Museli si koupit pozemek a postavit halu, museli najmout zaměstnance, museli nakoupit zboží na sklad, museli udělat velikou reklamu… prostě utratili svoje miliony a ještě s jistotou nevěděli, jestli jim tam vůbec bude někdo jezdit nakupovat. To je riziko podnikání. Ale kdyby do toho rizika nešli, tak by všichni jejich zaměstnanci byli bez práce. Až uslyšíte nějakou prodavačku stěžovat si na to, že musí v neděli do práce, řekněte ji:

Nemusíš tam chodit! Najdi si jinou práci, když se ti tato nelíbí. A jestli chceš, můžeš se sama vzdát pohodlí zaměstnaneckého poměru, můžeš investovat rodinné úspory a můžeš se sama stát zaměstnavatelem! Potom si budeš moci sama určovat, jestli chceš mít otevřeno i v neděli nebo ne. Myslím že až si uvědomíš, kolik peněz tě každý den stojí provoz obchodu i když je zavřený, tak budeš mít otevřeno i na Štědrý den.

(Jo, uznávám, to že obchodník musí nejdříve nakoupit zboží na sklad je trochu složitější - velcí obchodníci si většinou vynucují od dodavatelů doby splatnosti pár měsíců, takže obvykle nejdřív zboží prodají a pak až zaplatí dodavateli.)

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Rakušáci zas dneska blokovali přechody
Následující článek: “Nevědomá nevědomost”

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: