Řidičsko-pozorovatelská úvaha

Čtvrtek, 7. Únor 2013, rubrika Nezařazené

Bydlím na sídlišti, ze kterého vede do centra města jedna hlavní široká rovná cesta. Jasně, je tady nějaká alternativa, ale řekl bych že téměř všichni, kdo jezdí do centra autem, jezdí právě tudy. Jak už jsem řekl, silnice je to pěkná, hladký asfalt, široká vozovka, chodci se tam nepletou protože pro pěší chůzi je to do města daleko. Člověka by skoro napadlo, že by ten úsek bezpečně snesl třeba i 90 km/h, nebo minimálně 70, ale pořád jsme v obci, takže tam jezdíme padesátkou. A asi není náhoda, že tam na nás téměř denně dohlíží policie, jestli tu padesátku dodržujeme.

Stávají na jednom místě, ne úplně denně ale několikrát v týdnu. Mají buď starou tmavě modrou Oktávku s tmavými skly, nebo novou stříbrnou Oktávku s tmavými skly, nebo starou bílou oktávku, taktéž s tmavými skly. A za zatáčkou, o dvě stě metrů dál, stojí druhé policejní auto a tam to vybírají.

Všeobecně se snažím povolené rychlosti dodržovat, ale přece jen člověk nemůže mít oko na tachometru úplně trvale. Ale když se blížím do tohoto úseku, tak opravdu to oko na tachometru mám, a druhé oko mám na tajné skrýši, abych věděl, jestli zrovna dnes měří nebo ne, a pokud ano tak ještě sundám nohu z plynu. Sichr je sichr. Někteří lidé by to nazvali srabárnou, ale mě je každé koruny zaplacené na pokutě líto.

Co mi ale hlava opravdu nebere, a co je vlastně důvod, proč píšu tento článek? Pokaždé když jedu okolo, tak vidím, že se jim do pasti někdo chytil. Pokaždé. Pokaždé! Nechápu to. Nechápu to. Lidi jsou tak slepí, že přestože se tam měří skoro denně, tak si toho nevšimli? Nebo cestou do práce už mají plnou hlavu pracovních starostí, že už nestíhají přemýšlet nad tím, že jedou kolem měřících policajtů? Nebo že by to byly návštěvy, které tam jedou poprvé a neměli ještě příležitost si všimnout, že se tam skoro denně měří? To se mi nezdá. Nebo že by jim to bylo jedno, bod sem bod tam, tisícovka sem, tisícovka tam? Tomu se mi taky nechce věřit.

Vážně si to neumím vysvětlit. Kdyby někdo měl nějaké racionální vysvětlení, napište mi prosím komentář, ok? Díky :-)

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Máte rádi svůj autoservis? A svoji vodárnu?
Následující článek:

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: