Tak Vodafone nám připravil nové tarify, jsou prý férové

Neděle, 2. Září 2012, rubrika Nezařazené

Nějak pořád nemůžu strávit nové “férové” tarify Vodafonu. Nejdřív se vysměju jedné kulišárně, a pak popíšu, co konkrétně mě dost nepříjemně překvapilo a naštvalo.

První výsměch je to, jak zdůrazňují, že volné minuty lze čerpat i na volání do zahraničí. Předně: Vodafone Vodafone, do zahraničí volám přes “pevnou” linku (VoIP) za pár desetníků za minutu, proč bych na to plýtval draze nakoupené volné minuty? Zadruhé: do zahraničí občas volám. Ale ne jen tak pro nic za nic, že bych se potřeboval zeptat kámoše, ve které hospodě sedí. Volám tam pracovně, je to pro mě trochu stresující záležitost (jednak jim možná nebudu rozumět, za druhé možná nebudu mít po ruce všechno co budu potřebovat, a za třetí jde většinou o prachy, takže to je stresující už samo o sobě). Takže když mám volat do zahraničí, tak si na to udělám klid, nachystám si všechny podklady, uvařím si čaj, sednu ke stolu… a použiji VoIP. Proč bych volal z mobilu, když přes VoIP je to prakticky zadarmo, a tzv. volné minuty jsou pěkně mastně zaplacené.

Myslím si že lidí, kteří volají do zahraničí aspoň párkrát do roka je jen hrstka. A těch, kteří potřebují do zahraničí volat z mobilu (tzn. bez přípravy, někde na ulici) těch je jen hrstka z té hrstky. Čili Vodafonu se podařilo vymyslet reklamní slogan, který je nebude téměř nic stát, téměř nikdo z toho nebude mít prospěch, ale dobře to vypadá na reklamě. Přirovnal bych to tomu, že by třeba mezi třetím a pátým patníkem na cestě mezi Horní a Dolní Lhotou bylo volání úplně zdarma. No ou kej, jste na nás moc hodní, ale ještě hodnější byste byli, kdyby to volání bylo zdarma ve Lhotě.

Co mě ale opravdu nemile překvapilo je úplné zrušení nulového tarifu. Minimální paušál je teď 399,- Kč. Sice je krásné, že je v tom internet a mraky volných vteřin a SMSky do vlastní sítě, ale já ani jedno z toho nepotřebuji a nechci. Z mobilu volám, když mě akutní volací potřeba zastihne na ulici. Od toho podle mě mobil je. Když mě potřeba zastihne doma nebo v kanceláři, tak od toho je VoIP, kde se volá prakticky zadarmo. Z toho plyne, že moje měsíční útrata se pohybuje mezi 10 a 200 korunami, řekněme průměrně stovka. Pokud bych o toto číslo přišel a chtěl si teď u Vodafonu aktivovat nové, tak budu platit 4x tolik - a to bude FÉR!!!

Jistě, zůstane tam (snad) možnost předplacené karty, což by byla možnost přesně pro mě. Jenže já se prostě nechci otravovat s dobíjením kreditu, nechci si zatěžovat mozek tím že bych musel myslet na to, že když jedu do zahraničí, mám si předem nabít dost kreditu pro případ, že by se něco stalo a musel bych v roamingu hodně volat. Já si chci prostě volat co moje skromné hrdlo ráčí, bez starostí, bez omezení. Jednou za měsíc ať si operátor strhne inkasem útratu z mého účtu, a mě ať s ničím neotravuje. Chci dál utrácet 10 - 200 měsíčně, nechci platit paušál 399. A nechci se otravovat s nabíjením kreditu.

Takže já se budu modlit, aby je nenapadlo mě nutit přejít ze současného tarifu na férový nový (to by u mě znamenalo přechod na O2 Zero). Ale co lidi, kteří používají SIM kartu například v alarmu v autě a podobně. Ti budou muset platit 399 měsíčně za služby, které nevyužijí ani z desetiny? Nebo budou muset myslet pravidelně na to, aby dobili kredit, přestože starý ještě nevyčerpali, ale jinak by jim propadl? Sice chápu, že nás moc Vodafone nevydělává, ale i tak zrušení nulového tarifu beru jako ránu pod pás.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Měli by operátoři po snížení propojovacích poplatků zlevnit?
Následující článek: Máte rádi svůj autoservis? A svoji vodárnu?

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: