Měli by operátoři po snížení propojovacích poplatků zlevnit?

Neděle, 8. Červenec 2012, rubrika Nezařazené

Český telekomunikační úřad od 15. července snižuje takzvané propojovací nebo terminační poplatky z 1,08 Kč na 0,55 Kč. Tuhle cenu snižuje postupně, v posledních letech vždy 2x ročně o pár desetníků. Ještě v lednu 2009 byl propojovací poplatek 2,99 Kč a teď po 3 a půl letech už je jen 0,55 Kč.

Stejně jako při každém snížení se i tentokrát všude píše, že operátoři by měli zlevnit, protože se jim tímto sníží náklady, ale oni jsou hajzli a nezlevní. Tato logika mě opravdu zaráží, kdyby takto uvažoval dědoušek v hospodě nad sedmým pivem, tak by mě to nepřekvapilo, ale že to takhle chápou i novináři specializovaných periodik, od kterých bych čekal, že problému budou rozumět, to mě opravdu zaráží.

Takže si pojďme rozebrat, o co jde.

Když mám mobil Vodafone a volám někomu kdo má T-Mobile, tak používám obě sítě. Peníze za hovor platím jen Vodafonu, ale hovor prochází oběma sítěmi, obě sítě jsou pro spojení hovoru stejně nezbytné. Stavba obou sítí stála podobné peníze a obě sítě mají podobné provozní náklady, takže by bylo nefér, kdyby si Vodafone nechal celou částku, kterou mi za hovor naúčtuje, a tak část těch peněz přepošle T-Mobilu. Kolik to bude, to záleží na jejich dohodě, ale T-Mobile nesmí chtít víc než je limit daný úřadem ČTÚ.

Tady je první věc, kterou spousta lidí opomíjí - to co ČTÚ nyní snížil z 1,08 na 0,55 Kč, to není opravdová výše poplatku, ale je to maximální částka, o kterou si T-Mobile smí říct. O víc si říct nesmí, ale můžou se s Vodafonem domluvit i na nižší částce. Takže pro další příklad si představme, že dosud byli domluvení na rovné jedné koruně, aby se nám to lépe počítalo.

Řekněme že já jednou zavolám tobě, zaplatím 5 Kč, Vodafone přepošle T-Mobilu 1 Kč a 4 Kč si nechá. Pak zavoláš ty mně, zaplatíš 5 Kč svému T-Mobilu, ten si 4 Kč nechá a 1 Kč přepošle Vodafonu. Celkově každý z nich vydělá 5 Kč.

Když se nyní sníží propojovací poplatky z 1 Kč na 50 haléřů, tak to bude vypadat následovně: já zavolám tobě, zaplatím Vodafonu 5 Kč, Vodafone přepošle T-Mobilu 0,50 Kč a 4,50 Kč si nechá. Pak zavoláš ty mně, zaplatíš 5 Kč T-Mobilu, ten si 4,50 Kč nechá a 0,50 Kč přepošle Vodafonu. Celkově opět každý vydělá 5 Kč.

Ano, dá se sice říci, že se oběma snížily náklady na spojení hovoru (poplatky konkurentům) na polovinu. Ale zároveň se jim snížily příjmy od konkurentů na polovinu, protože ty poplatky nejsou nějaké daně, které by odváděli státu, ale platí si je sami sobě navzájem, takže nula od nuly pošla. Každý kdo napíše, že operátorům se snížením propojovacích poplatků sníží náklady, a tudíž by bylo férové kdyby zlevnily, je u mě s odpuštěním blbec.

Nezaručené informace z kuloárů praví, že trio Vodafone & O2 & T-Mobile si navzájem žádné poplatky neúčtují. Možná je to fáma a možná ne, ale tak jak tak - ukázali jsme si, že to je vlastně jedno.

Tím vším v žádném případě nechci říct, že ceny jsou v pořádku a líbí se mi. Naopak - jsem lakomec a z mobilu v podstatě nevolám, protože jsou tady alternativy, o kterých se rozepíši teď.

Jak už jsme si ukázali, takzvané propojovací poplatky nemají žádný vliv na ceny volání z mobilu. Ve skutečnosti mají vliv na ceny volání z pevných linek! Ať už jde o klasickou pevnou linku od “telecomu”, respektive O2, anebo o internetové VoIP operátory, jejichž služeb já s oblibou využívám.

Možná že si mobilní operátoři neúčtují žádné propojovací poplatky navzájem, a nám to může být fuk, ale zato tvrdě účtují nemobilním operátorům maximální částku, jakou jim ČTÚ dovoluje. Když voláte z pevné linky na pevnou, tak už dlouhé roky to stojí řekněme korunu za minutu. Ale když voláte z pevné linky na mobil, tak to odjakživa bylo výrazně dražší. Třeba čtyři koruny. A právě zde se projevuje ten propojovací poplatek. Operátor pevné linky od vás vybral 4 Kč a z toho 3 Kč musel přeposlat mobilnímu operátorovi, do kterého jste volali. Někteří operátoři pevných linek na snižování poplatků reagují, jiní ne, ale jsou operátoři, třeba můj oblíbený odorik.cz, o kterém jsem se už zmiňoval v jiném článku, kde teď stála minuta hovoru na mobil 1,59 Kč, z čehož 1,08 Kč operátor přeposílal dál. Teď bude přeposílat dál jen 0,55, takže se těším, že zlevní i celkovou cenu pro zákazníka.

Už je tento článek nějak dlouhý, tak už to zakončím. Celým tím textem jsem chtěl říct, že snižování propojovacího poplatku nemá vliv na ceny volání z mobilu, ale naopak při volání z pevných linek na mobil. A kdo si myslí, že zrovna kvůli tomuhle by mobilní operátoři měli zlevnit, je nejen naivní, ale i hloupý.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Schválně: bude Holeček bourat nebo ne?
Následující článek: Tak Vodafone nám připravil nové tarify, jsou prý férové

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: