Jakou stavební spořitelnu? Modrou pyramidu ne!

Pondělí, 7. Květen 2012, rubrika Nezařazené

Měl jsem spoření u Modré pyramidy. Měl jsem to tam už 8 let, původní cílová částka byla 150 tisíc, ale bylo tam už přespořeno něco přes 200 tisíc. Inu řekl jsem si jednoho dne, proč tam nechávat ležet peníze za 2% úrok a ještě jim platit 300 Kč ročně za vedení účtu, když jinde to může ležet stejně bezpečně a za lepší úrok a bez poplatků (např. Zuno, ale možností je víc).

Navštívil jsem pobočku, bylo mi sděleno, že peníze dostanu za 4 měsíce. No je tedy rychlost, prostě stará struktura, řekl jsem si. Jenže následovala druhá možnost. Když si založím novou smlouvu, budu mít peníze do 14 dnů. Zvláštní, ne? A vzápětí třetí možnost: vzít si úvěr, to bych taky peníze dostal plus mínus hned.

Takže ne stará struktura - oni ty peníze umí poslat hned, ale prostě nechtějí, protože jinak bych si neuzavřel novou smlouvu a nevzal úvěr a oni by na mě nemohli vydělat další peníze. Oni vydírají své klienty, aby si proti své vůli koupili produkt který nechtějí, jinak vám nedají vaše vlastní peníze. Buď zaplať, nebo čekej. Není na co čekat, peníze umíme poslat hned, ale prostě schválně budeme 4 měsíce zdržovat, jen tak, prostě se nám chce. Jestli se ti to nelíbí tak zaplať a půjde to hned.

Takto se k sobě chovají normální obchodní partneři? Ne. Takhle se chovají teroristé. Toto je vydírání, a kdo vydírá, ten je terorista. Modrá pyramida vydírá své klienty a nutí je kupovat produkty, které nechtějí.

Ale pozor, jedeme dál.

Už pár let mi domů chodily nějaké letáky, že si můžu z tohoto stavebního spoření vzít nějaký strašně výhodný úvěr. Nepotřebuji ho, ale říkám si, že když je to jedna z možností jak uspokojit vyděrače, tak se na to tedy podíváme.

Ano, úvěr je pro mě připravený za pěkná 3%. Kolik? Až 200 tisíc. Momentík, já už mám naspořeno 203. Takže tedy úvěr by byl vlastně nula. Ale žádný strach, cílovou částku můžeme zvýšit. Řekněme na 500 tisíc, aby to mělo nějaký smysl. Za zvýšení zaplatíme 1 % z rozdílu, tedy 3 tisíce Kč. Super. Za vyřízení úvěru zaplatíme 1,5 % z úvěru, tedy 7500 Kč. SUPER. Pak je tady ještě nějaký poplatek 670 Kč, nikdo neví za co, ale zaplatit se musí. SUPER!!!! Celkem tedy poplatky 11 170 Kč za vyřízení úvěru, který vlastně nepotřebuji, ale zato dostanu svoje peníze hned a nebudu na ně čekat 4 měsíce.

Jo mimochodem, taková drobnost, snad jste si nemyslel, že úroková sazba bude ty 3 %, co byly na letáčcích co jsme vám posílali domů, a máme je i na plakátě tady v kanceláři. Úroková sazba bude 6,79 %. Ale můžeme to snížit na 6,59 % pokud si v Komerční bance otevřete účet který nepotřebujete a budete za vedení účtu platit 68 Kč měsíčně.

Ta 3 % by to bylo, kdybych využil přesně tu nabídku co mi poslali, čili vzal si úvěr 200 tisíc, ale protože už u nich mám 203, tak bych si vlastně musel půjčit nulu, a to nejde. Počkat - tak proč mi vlastně ten letáček posílali? Proč mi nabízeli 3 % úrok, když věděli, že si to vzít nemůžu? Není to klamání spotřebitele?

Už to zkrátím, uzavřel jsem novou smlouvu s cílovou částkou 50 tisíc, za kterou jsem zaplatil 500 korun. Peníze ze staré smlouvy dorazily na účet šestnáctý den po otevření nové smlouvy. Novou smlouvu rovnou zruším, za což zaplatím poplatek dalších 500 korun.

Toto je příběh o Modré pyramidě, ale nedělám si iluze, že v ostatních spořitelnách jsou nějak výrazně vstřícnější.

Takže, vážené stavební spořitelny, nevidíte si do huby. Každou chvíli se někde v novinách vyjadřuje někdo z vás, že politici ničí stavební spoření, že ničí vás, tím že mění podmínky státní podpory a spoření už není tak výhodné jako dřív. Měli byste, vážení pánové, začít u sebe. Kdybyste se ke svým klientům a zákazníkům nechovali jako teroristi, tak by si u vás možná leckdo spořil i bez státní podpory. Když v bance opravdu jde dostat úvěr na bydlení za ta 3 % a bez poplatků za vyřízení.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Olomoucký hrdina Roman Smetana
Následující článek: Schválně: bude Holeček bourat nebo ne?

Přečti si také další články:

Komentáře (4) ke článku “Jakou stavební spořitelnu? Modrou pyramidu ne!”

 1. jerrymungo napsal:

  Mimochodem, u výpovědi spoření s Modrou pyramidou to také nebylo úplně jednoduché ani u mne. Po podání výpovědi ji ještě nepřijali, že si se mnou musí pohovořit manažer pobočky a nabídnout jiné řešení.
  A hle, prodělal jsem podobné přesvědčování jak v amerických filmech, s manažerem a jeho pohůnkem, kdy se oba stavěli do klasické formy-zlý a hodný. A asi půlhodinu mne dost nevybíravě přesvdčovali. Nezlomili mne, ale nic příjemného to nebylo.

 2. Mersmerize napsal:

  To s těmi 14 dny u doručení peněz a 3 měsíci bez nové smlouvy není jen u modré pyramidy, to je takřka u každé stavební spořitelny. A nepřijde mi to zas tak divné - přeci jen, ne každý klient má na stavebním spoření málo peněz a stavební spořitelna si chce ponechat nějakou dobu na to, aby ty peníze mohla bez problémů vydat - navíc -zákon to umožňuje a tak to využívají. Také se mi to 2x nelíbí (přeci jen, moje peníze a mám čekat 3měsíce?), ale co se dá dělat. :)

 3. zadirr napsal:

  No jo - v době, kdy jsem tohle psal, jsme měli stavební spoření ještě u Buřinky, a shodou okolností jsme cosi řešili ve Spořce, a přišla řeč i na toto, a tam jsem byl ubezpečen, že oni teda takovou prasárnu nedělají. Uběhl třičtvrtěrok, dosáhli jsme 6 let smlouvy u Buřinky, chtěli jsme ji tedy vybrat… a překvápko! Naprosto, ale naprosto stejné podmínky jako u Pyramidy. Zmrdi. Naštěstí jsme peníze nepotřebovali hned, a protože s teroristy se nevyjednává, počkali jsme si. Výpalné platit nebudeme.

 4. Bassmartin napsal:

  Přeji dobrý den,
  rád bych se s vámi podělil o vlastní nepěknou zkušenost s Modrou pyramidou (dále MP). Před pěti lety jsem si vzal úvěr na 2,1 mil., úroková sazba nebyla na tehdejší poměry nejhorší - 4,64%. Vzhledem k současným sazbám jsem se logicky rozhodl úvěr refinancovat.
  Arogantní přístup zaměstnankyň MP na přepážkách pražské centrály a dámy pracující na úsměvně nazvaném útvaru „Péče o zákazníky“, s nimiž jsem žádost o předčasné splacení úvěru vyřizoval, by se ještě dal přejít. Chápal jsem, že MP jde (pouze) o vlastní zisk. Když jsem si zpětně spočítal, že na úrocích jsem za pět let zaplatil cca 470 tisíc, udělalo se mi upřímně zle. Jsem si dobře vědom, že podepsáním smlouvy jsem s danými podmínkami souhlasil, vždyť si to také nyní vyčítám. Poslední políček od MP přišel v podobě penále za předčasné splacení úvěru a to ve výši 40 tisíc, což je tedy téměř maximální možná výše (2% z cílové částky). S ohledem na neuvěřitelnou částku, kterou jsem za oněch pět let zaplatil jen na úrocích (další poplatky nepočítaje), není výše vyčísleného penále dle mého ani trochu morální. Přijde mi to celé spíše tragikomické. Případným zájemcům o úvěr od MP připomenu, že penále je u nově sjednaných smluv možné udělit až do výše 3%, nejspíše proto, aby nikoho refinancování ani nenapadlo.
  Pořizoval jsem si tehdy svůj první byt, ke všemu celkem ve spěchu, tudíž jsem situaci zjevně podcenil, mohu si za to pouze sám. Pokud opravdu zvažujete úvěr od MP, neudělejte podobnou chybu, zjistěte si co nejvíce nabídek a pečlivě pročtěte úvěrové podmínky. Za sebe tedy Modrou Pyramidu nikomu rozhodně nedoporučuji.

Napiš, co si o tom myslíš: