Olomoucký hrdina Roman Smetana

Čtvrtek, 29. Březen 2012, rubrika Nezařazené

Na internetu se prý vzmáhá vlna solidarity s olomouckým autobusákem, který počmáral předvolební billboardy a má za to jít na 100 dnů sedět. Dokonce i moudří a vzdělaní lidé, kterých si jinak vážím, se teď ptají, co že to je za spravedlnost, že sprejeři zničí fasády domů za desetitisíce a nic se jim nestane, a tady ten člověk jenom počmáral plakáty, které by se stejně za chvíli strhly, takže žádnou škodu vlastně neudělal, a má za to jít do vězení.

Jak to vidím já? Takhle. Počmárat plakáty je klukovina hodná třináctiletého puberťáka. Měl by za to zůstat celé odpoledne po škole. Když to dělá dospělý člověk, tak to myslím trošku svědčí o tom, že se jeho duševní vývoj zastavil někde na té úrovni toho třináctiletého spratka, ale to není důležité pro pointu mojí myšlenky.

Když třináctiletý kluk ve škole počmárá nějaký plakát, třídní učitel mu dá trest zůstat odpoledne po škole, hříšník si to odsedí, je rád že nedostal poznámku do žákovské knížky, a jde domů.

Co by se ale dělo, kdyby se třídnímu učiteli vysmál to tváře, a řekl mu že mu na to kašle a jde domů? Učitel by mu dal za drzost dvojku z chování. Co kdyby puberťák řekl: “dejte mi z chování známku jakou chcete, já vám na to seru, bylo to moje svobodně vyjádření a měl jsem na to právo”? Pak by zřejmě dostal ne dvojku, ale rovnou trojku z chování, a k tomu podmínečné vyloučení. Normální žáček by se zalekl a začal by sekat latinu. Ale co kdyby místo polepšení naopak začal vykřikovat, že manžel ředitelky je gauner a další osobní útoky, které nijak nesouvisí s počmáraným plakátem? Myslíte, že by ředitelka měla říct: “víš co, tak jo, necháme to plavat, byla to jenom klukovina, nějaký pomalovaný plakát”?

Ředitelka by prostě neměla jinou možnost než spratka vyloučit, protože jinak by pak všem ostatním žákům byly všechny důtky a zhoršené známky z chování pro smích, dostali jasný signál o tom, že to jsou všechno jen plané řeči.

Přesně tak to bylo v případy tykadel na předvolebních billboardech. Vážený pan Roman Smetana dostal nejdřív trest 100 hodin veřejně prospěšných prací. To znamená dva týdny někde uklízet v parku. To mi připadá za vandalizmus vcelku přiměřené. Mohlo to být třeba jen 50 hodin, ale to na principu nic nemění.

Kdyby se milý pán zastyděl, že se jeho klukovina provalila, odpracoval si těch 100 hodin a byl by rád, že to nedopadlo hůř, tak by ho nikdo za hrdinu utlačovaného politickým systémem nepovažoval. Jenže pan Smetana se zachoval tak jako ten pubertální výrostek v mém příkladu, který si za každou cenu potřebuje dokázat, že má sílu se vzepřít světu dospělých. Veřejně prospěšné práce odmítl. Co měla soudkyně dělat? Měla říct: “dobrá tedy, když nechceš, tak nemusíš”??? To asi těžko. Dala mu tedy domácí vězení. A on se jí zase vysmál. Tak co měla dělat teď? Měla říct: “dobrá, když nechceš ani to ani to, tak tedy nemusíš nic, čmárej si kde chce co chceš, těšilo nás, na shledanou”?

Já říkám, že soudkyně prostě neměla jinou možnost než poslat přerostlého výrostka do vězení. Byla by udělala lépe, kdyby sama sebe označila za podjatou a přenechala případ nějakému kolegovi, předešla by tím zpolitizování. Teď hospodští mudrcové po celé zemi vykřikují na internetu a v hospodách, že máme po 20 letech prvního politického vězně. Bohužel.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Jaký má smysl studovat fakultu bez akreditace
Následující článek: Jakou stavební spořitelnu? Modrou pyramidu ne!

Přečti si také další články:

Komentář ke článku “Olomoucký hrdina Roman Smetana”

  1. Mirek napsal:

    Řekl jsi to hezky logicky. Jenže život je jinak. Nejsme ve škole. Jak se má volič účinně bránit proti zkaženosti politiků a jak dát najevo svůj názor. Neříkej že při volbách. To už všichni víme, že je nesmysl. A jak se měl pan Smetana ohradit proti nesmyslnému rozsudku podjaté soudkyně? Odvoláním? Také nesmysl! Jednak by se rozhodování “táhlo”, na dobrého advokáta mají jenom ti, které kritizuje takže co?
    Já osobně s ním souhlasím. Navíc ukázal na neschopnost a prohnilost naší “demokracie” včetně policie, justice, prezidenta republiky a v neposlední řadě politiků. Proč žádný z nich nereagoval na tuto nesmyslnou situaci? Já vím proč. Protože všichni, kteří mněli přimalovaná “tykadla” si je ZASLOUŽÍ! Chyběl tam jen pan prezident.

Napiš, co si o tom myslíš: