Jaký má smysl studovat fakultu bez akreditace

Pátek, 23. Březen 2012, rubrika Politika

Ministr školství Dobeš oznámil rezignaci. To mi připomnělo, že jsem chtěl “dát na papír” svůj názor na jeho prodloužení akreditace plzeňským právům. Takže se vraťme o 14 dnů zpátky a ještě jednou se na to podívejme.

Akreditační komise zkoumala kvalitu výuky na plzeňské právnické fakultě, a rozhodla, že úroveň není dostatečná. Logickým následkem takového zjištění je, se fakulta zavře. Akademický titul je od toho, aby označoval nějakou kvalitu, je to jakýsi certifikát kvality. Pokud nějaký výrobce nesplňuje kvalitativní požadavky, je jasné, že nemůže své produkty označovat certifikátem kvality. A pokud kvalita výuky není dostatečná, tak fakulta nemůže rozdávat tituly.

Pan Dobeš to ale vidí jinak a akreditaci prodloužil navzdory názoru akreditační komise. Komické na tom je, že on nezpochybnil závěr komise. Podle toho, co jsem se v novinách dočetl to chápu tak, že on proti samotnému názoru komise výhrady nemá, ale akreditaci přesto prodloužil, více-méně proto, že by chudáci studenti neměli kde studovat, a oni za to přece nemohou, že kvalita výuky není dostatečná, tak by nebylo fér je potrestat zavřením jejich fakulty.

Zkusme najít podobný případ v jiném oboru. Co když uzenář vyrábí buřty, dává na ně všeobecně uznávanou nálepku - certifikát kvality. Pak přijde inspekce z hygieny a zjistí, že kvalita výroby je katastrofální, buřty se vyrábí z plesnivého masa, a tak dále. Logicky by měl přijít zákaz prodeje takového odpadu. Jenže se do toho vloží ministr zemědělství a řekne, že buřty se budou prodávat dál a dokonce se na ně dál bude dávat nálepka s certifikátem kvality, protože uzenářovi zaměstnanci by jinak přišli o práci.

Nebo když na stanici STK přijede auto s totálně nefunkčními brzdami, technik rozhodne, že auto je nebezpečné a nemá co dělat na silnici, ale do toho přijde ministr dopravy a povolí tomuto autu jezdit ještě dalších pět let, protože chudák majitel by jinak musel chodit pěšky. Takže auto bude dál jezdit po silnicích a bude ohrožovat na životě všechny okolo, protože ministr z moci úřední rozhodl, že to, že má nefunkční brzdy, v tomto případě nevadí.

Doufám že mi rozumíte, co tím chci říct. Dobeš nevyvrátil názor komise a ani se o to nesnažil. Dobeš jednoduše rozhodl, že v to nevadí, za což sklidil bouřlivý potlesk. Studenti mu zatleskali za to, že můžou studovat na fakultě, o které se nyní veřejně a otevřeně ví, že tamější kvalita výuky neodpovídá standardům a tudíž titul, který nakonec obdrží, neodpovídá titulům z “normálních” fakult. Otázka za domácí úkol: k čemu je dobré mít takový titul? K čemu je dobré studovat takovou fakultu?

Dobeš tomu navíc nasadil korunu tím, že to ohraničil časově. Do roku 2016. Za čtyři roky se fakulta zavře. Ti kvalitní pedagogové, kteří tam ještě jsou, tedy mají čtyři roky na to, aby si našli nové působiště. Takže budou postupně opouštět potápějící se loď a kvalita bude plynule klesat až k úplné nule. Těm posledním absolventům, kteří studium dokončí v roce 2016, už zřejmě ty diplomy bude podepisovat vrátný, anebo nějaký profesor-zoufalec, který si nedokázal najít zaměstnání na jiné fakultě.

Bravo pane (bývalý) ministře, zachránil jste fakultu, zachránil jste stovky studentů. Bravo vážení studenti, jestli vám tohle připadá jako výhra.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Ještě k těm tmavým sklům na autech
Následující článek: Olomoucký hrdina Roman Smetana

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: