Pohrdáte uklízečkami?

Středa, 8. Duben 2009, rubrika Nezařazené

Už dlouho mám averzi k televizi, ale poslední měsíce je to čím dál tím silnější. Mám pocit že už tam nevysílají nic jiného než totální odpad a reklamy a je škoda každé vteřiny strávené před tímto oltářem. Jenže moje partnerka tento názor tak úplně nesdílí, a tak u nás doma televize občas hraje, a to pak obvykle žasnu, že tam vysílají ještě horší odpad než jsem si kdy myslel.

Tentokrát jsem viděl pár minut z nějakého pořadu, kde lidi musí odpovídat pravdu, čistou pravdu a nic než pravdu, a když to vydrží pár otázek pěkně na tělo, tak dostanou nějaké peníze. Nezachytil jsem kolik přesně peněz, ale asi dost, protože jsou ochotní si kvůli nim zničit vztah s partnerem, s rodinou, s přáteli, s pracovním kolektivem… s kýmkoliv.

Tentokrát tam byla slečna (nebo možná mladá paní? nevím), která dostala otázku, jestli pohrdá svoji matkou proto, že je jen uklízečka, a dáma bez přemýšlení řekla: “ano”. Spadla mi brada.

Pominu to, že ta madam pohrdá svoji matkou. To já můžu těžko chápat, ať by k tomu měla jakýkoliv důvod. A i kdybych pochopil, že k tomu může mít důvod, tak nepochopím, že to o ní za peníze řekne celému národu.

Teď k těm uklízečkám. Nevím, kolik lidí se mnou bude souhlasit, ale já si uklízeček vážím úplně stejně jako jakéhokoliv jiného povolání. Já sice vydělávám víc než taková uklízečka, ale je to důvod, proč bych si jí měl méně vážit? Ona by sice nejspíš neuměla dělat tu práci co dělám já, ale řekněme si upřímně, že já bych taky nemohl celé dny vytírat podlahu, vynášet koše a umývat záchody. Jenže někdo to dělat musí, samo se to neudělá. A musí to dělat někdo, kdo je ochotný to dělat. A já jsem tím pádem moc rád, že u nás ve firmě někdo takový je, a vážím si ho. A o to víc si té paní vážím, když si uvědomím, že za tu práci nedostává o moc víc peněz, než by dostala od státu za lenošení doma, a přesto je ochotná to dělat. Proto si jí vážím víc než kdejakého manažera, který je přesvědčený, že mu patří svět.

Možná tomu nebudete věřit, ale já mám naši paní uklízečku rád. Vždycky ji z dálky zdravím, ona z dálky zdraví mě, občas s ní prohodím pár slov, usmívám se na ni, a ona se za to usmívá na mě. Je sice o pár desítek let starší než já, ale přesto ji potkávám rád, protože její úsměv prostě tak nějak hřeje. A je mi docela líto, že jiní lidé dělají že ji nevidí, protože kdyby si všichni navzájem vyměňovali hřejivé úsměvy, tak by na světě bylo líp.

No ale to bych se asi dostal do nějaké jiné reality.

Abych to shrnul. Nepohrdejte uklízečkami, važte si jich, protože vy byste jejich práci dělat nechtěli! Pokud někdo pohrdá jiným člověkem jenom proto, že se živí uklízením, pak já pohrdám jím. A pokud někdo pohrdá dokonce svojí matkou, proto že je to uklízečka…

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Jak se přepočítávaji příjmy ze zahraničí na koruny a jak se vrací přeplatky aneb Máme to ale výborné zákony
Následující článek: Nápady na podnikání leží doslova na ulici

Přečti si také další články:

Komentáře (3) ke článku “Pohrdáte uklízečkami?”

 1. JM napsal:

  Plny suhlas. Pod nieco take sa kludne podpisem. Dalsia vec je ze skutocny gentleman vie pohrdat potichu a skryte a nema potrebu to davat najavo. A ze tych prikladov k pohrdaniu sa v mojom okoli najde viac nez dost a upratovacky to rozhodne nie su.

 2. Pepa napsal:

  Souhlasím s Tebou. A ohledně toho pořadu - dávají tam samé mi pochybné lidi :-), jinak by to totiž nebylo zajímavé a dostatečně šokující.

 3. Anička napsal:

  Chci si otevřít úklidovou firmu. Jsem ale ve městě nová, nikoho neznám…měla jsem inzeráty na vývěskách v marketech, na Bazoši, Sbazaru…myslím, že je to o známostech…
  Jsem pečlivá, pracovitá a loajální…a přece nic. :o) ale děkuji autorovi článku. Kdyby někdo věděl, jak začít podnikat v úklidu, stačily by 3 -4 objekty a můžu u toho i klidně dálkově studovat…pocházím z ČB.
  Děkuji za zveřejnění….

  P.S. nemáte prosím, někdo už nějakou nabídku? :)

Napiš, co si o tom myslíš: