Jím proto abych žil, nežiji proto abych jedl

Středa, 5. Prosinec 2007, rubrika O mně

Doufám že mi harlejisti odpustí, že jsem si půjčil jejich slogan. Původně zní live to ride, ride to live, do češtiny se většinou překládá jako žij abys jel, jeď abys žil, ti co už na silnici něco zažili to překládají žij abys jel, jeď tak abys žil. Ale nechci dnes psát ani motorismu ani o angličtině.

Chci dnes napsat o tom, že nechápu, co jsou někteří lidé ochotni obětovat kvůli jídlu.

Já rád jím. Mám rád jídlo. Mám rád dobré jídlo. Ale jím proto, protože moje tělesná schránka to bohužel potřebuje, a když už tedy jíst musím, snažím se vybírat si co jím, jak to jím, kde to jím a s kým to jím. Pořád je to ale jen nutnost, kterou prostě dělat musím a kdybych nemusel, nedělal bych to.

Naproti tomu někteří lidé jsou ochotni jet na oběd přes celé město do oblíbené hospody proto, že tam dostanou obrovskou hromadu žrádla, ze které se tak nádherně přežerou… Je jim jedno, že tím každý den zabijí dvě hodiny času, prostě je to pro ně jeden ze smyslů života.

Teď jsem chtěl napsat, proč je to k pláči, ale uvědomuji si, že mě vlastně žádný argument proč je to k pláči nenapadá. Možná to tedy není k pláči. Život je otázkou priorit. Něčí priorita je strávit život v hospodě nad plným talířem, mně připadá jako strašná ztráta času zabít obědem hodinu. Prostě mi připadá, že život je příliš krátký na to, aby člověk strávil tak velikou část jídlem. Je to jako kdyby si člověk koupil Ferarri a každý den ho na dvě hodiny postavil na benzince ke stojanu a pořádně ho narval benzínem a po hrdlo. Taky byste něco takového nedělali, protože je lepší rychle natankovat a vyrazit do světa, protože ve světě je toho tolik k vidění…

Když nějakých 8 hodin denně spím (to bych taky nejradši nedělal, ale myslím že to jinak nejde), tak mi zbývá 16 hodin denně na všechno ostatní. Život mám jen jeden a chci toho v něm hodně stihnout. Nemůžu si dovolit z těch šestnácti hodin prosedět dvě hodiny “u benzinky”.

• • •
Zpět na titulní stránku

Předchozí článek: Jak vznikají policajti
Následující článek: Co znamená “pull leg” a co “break leg”?

Přečti si také další články:

Napiš, co si o tom myslíš: